OPM
0104.2020

Dołącz do OPM team! Wspólnie przyśpieszamy badania przeciw COVID-19

  • OPM
  • Artykuł

Dołącz do naszego internetowego zespołu OPM_team_dla_miast (#337734) i wspólnie pomóżmy naukowcom zwalczyć koronawirusa.

Obecnie jest wiele akcji, które zachęcają do pomocy lokalnej, np. osobom starczym czy przedsiębiorcom. W tym samym czasie naukowcy z całego świata pracują nad rozwiązaniami, które pomogą w walce z koronawirusem. Możemy im pomóc.

Pragniemy wrócić do normalności, gdzie nasze miasta żyją, gdzie możemy się spotkać ze znajomymi, spędzać czas wolny tak jak lubimy, a wyjście z domu jest możliwe bez dodatkowych zabezpieczeń w postaci maski i rękawiczek. Dlatego jako Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR zachęcamy do dołączenia naszego zespołu, gdzie wspólnie pomożemy naukowcom.

Jak?

Istnieje internetowy projekt o nazwie Folding@home, który jest inicjatywą Uniwersytetu Stanforda w Stanach Zjednoczonych. Polega on na możliwości udostępnienia wolnej mocy obliczeniowej naszego komputera na rzecz przyśpieszenia badań. Naukowcy, aby pomóc w zwalczaniu koronawirusa, chcą między innymi zrozumieć, w jaki sposób działają białka wirusowe i jak można zaprojektować środki terapeutyczne, aby je zatrzymać. Do tego celu są potrzebne miliony kombinacji obliczeniowych, które dzięki platformie mogą zostać wykonane sprawniej.

Folding@home

Setki tysięcy komputerów osobistych z całego świata łączą się przez Internet z serwerami znajdującymi się na Uniwersytecie Stanforda, skąd pobierają dane do obliczeń i dokąd odsyłają wyniki. Nie trzeba się jednak obawiać zatrzymania innych działań wykonywanych na swoim komputerze. Program pracuje w tle z najniższym możliwym priorytetem, obciążając tylko aktualnie nieużywane moce procesora, dzięki czemu nie spowalnia działania innych programów – po właściwym skonfigurowaniu opcji można w ogóle zapomnieć o programie, ponieważ jego działanie jest dla nas niezauważalne. Jedynym minusem jest nieco większe zużycie energii przez komputer – współczesne systemy operacyjne podczas bezczynności procesora używają instrukcji wyłączających jego część. W przypadku uczestnictwa w projekcie procesor jest praktycznie cały czas wykorzystywany w 100%. Można jednak ustawić stopień wykorzystania naszego komputera.

Wspólnie

Zapraszamy do zespołu OPM_team_dla_miast #337734.

Aplikacja do pobrania: https://foldingathome.org/start-folding/

Wspólnie przywróćmy normalność.

 


raporty o stanie polskich miast-obserwatorium polityki miejskiej - grafika_salata-kochanowski