OPM
1410.2024

Seminarium o hierarchii funkcjonalnej miast już 23 października w Łodzi. Zapraszamy do debaty o rozwoju miast w województwie!

  • OPMR
  • Artykuł

Rozwój miast w województwie łódzkim. Debata z udziałem samorządowców i ekspertów już 23 października w Łodzi

23 października 2024 r. o godzinie 10:00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego w Łodzi odbędzie się seminarium „Hierarchia funkcjonalna miast w województwie łódzkim jako punkt wyjścia do kształtowania polityk regionalnych i miejskich”. Organizatorami spotkania są Instytut Rozwoju Miast i Regionów w ramach Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, a partnerami merytorycznymi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Związek Miast Polskich oraz Związek Województw RP.

Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem województwa łódzkiego, będzie punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak skuteczniej odpowiadać na indywidualne potrzeby rozwojowe miast przy uwzględnieniu roli, jaką pełnią one w regionie.

Specyfiką województwa łódzkiego jest silna dominacja głównego miasta w regionalnej sieci osadniczej – najsilniejsza w kraju obok województwa mazowieckiego.

Wysoką rangę Łódź uzyskała relatywnie niedawno. Jest ona wynikiem przeorganizowania w ostatnich 150 latach sieci miejskiej środkowej Polski przez wyrosły na bazie industrializacji ogromny w skali Polski organizm miejski.

Patronat medialny nad seminarium objął Portal Samorządowy oraz Architektura i Biznes

Hierarchia funkcjonalna miast - województwo łódzkie

 

Hierarchia funkcjonalna miast, demografia - województwo łódzkie

  • Łódź jest metropolią ponadregionalną (II stopień hierarchii) z potencjałem do utworzenia układu bipolarnego z Warszawą. Stolica województwa dominuje nad swoim zapleczem – jest około 10 razy większa od kolejnego miasta. W regionie nie ma aglomeracji regionalnych (III stopień hierarchii), a pozostałymi najważniejszymi miastami są Piotrków Trybunalski, Skierniewice i Sieradz (ośrodki subregionalne).
  • Wśród dziesięciu silnych ośrodków ponadlokalnych występują różnice w nadwyżce usług rynkowych. Sieć miejska jest regularnie rozmieszczona, z wyjątkiem południa województwa, gdzie Radomsko może stać się głównym węzłem osadniczym. Struktura osadnicza obejmuje sześć ośrodków ponadlokalnych i 22 lokalne, ze Strykowem i Rzgowem jako najsilniejszymi w obszarze metropolitalnym.
  • Obszar metropolitalny Łodzi zmniejszył się z 1,021 mln mieszkańców w 2011 roku do 971 tys. w 2021 roku, co stanowi prawie 5-procentowy ubytek. Największe spadki odnotowano w Łodzi, Pabianicach i Zgierzu, podczas gdy wiele gmin ościennych zanotowało wzrost populacji. Region zmaga się z problemami depopulacyjnymi, szczególnie w miastach subregionalnych i lokalnych.

Więcej o tematyce seminarium przeczytać można w artykule opublikowanym na stronie Portalu Samorządowego.

***

REJESTRACJA NA SEMINARIUM:

https://forms.gle/iLc2cpZxnSA2ryap9  

Seminarium „Hierarchia funkcjonalna miast w województwie łódzkim jako punkt wyjścia do kształtowania polityk regionalnych i miejskich” odbędzie się 23 października 2024 r. o godzinie 10:00 w dawnej sali sejmikowej (sala 104) Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego (Aleja marsz. Józefa Piłsudskiego 8) w Łodzi. W razie pytań prosimy o kontakt: kpiech@irmir.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *