OPM

WUF na mieście

WUF na mieście

Metrolab 

Strefa dyskusji o mieście i polityce miejskiej w rożnych kontekstach: transportu i mobilności, planowania przestrzennego, ekologii, gospodarki oraz tożsamości społeczno-kulturowej. Planowane są w niej spotkania, debaty, wystawy i warsztaty poruszające kwestie ważne dla mieszkańców metropolii. Będzie tu można poznać cele i priorytety Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a także realizowane w niej projekty. 

Gospodarz: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia 

Lokalizacja: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11A 

Cele SDGs:

Program strefy Metrolab po polsku

Program strefy Metrolab po angielsku

 

Miasteczko młodych 

Strefa plenerowa w zielonej przestrzeni Parku Boguckiego. Będą w niej organizowane liczne atrakcje skierowane przede wszystkim do młodzieży. Uczestnictwo w nich pozwoli pogłębić wiedzę z zakresu funkcjonowania miasta, poznać ciekawych ludzi z całego świata i miło spędzić czas przy dobrej muzyce. W Miasteczku będzie można także wziąć udział w różnych aktywnościach sportowych. W programie m.in. silent disco, kino plenerowe, rozgrywki piłki siatkowej i zajęcia jogi.  

Gospodarz i partnerzy: Rada Młodych przy WUF11, Miasto Katowice 

Lokalizacja: Park Bogucki 

Cele SDGs:

Program Miasteczka młodych po polsku

Program Miasteczka młodych po angielsku

Mapa Miasteczka młodych

 

Strefa relaksu 

Strefa zlokalizowana w centrum miasta, tuż przy rynku, w uroczym zakątku przy fontannie imitującej przepływającą pod płytą rynku Rawę – w cieniu feniksów kanaryjskich, które kilka lat temu wprowadziły do śródmieścia ducha egzotyki. Będzie to miejsce przeznaczone do odpoczynku i relaksu. W spokojnej atmosferze strefy będzie można pogłębić wiedzę o kierunkach rozwoju świata wyznaczonych przez cele zrównoważonego rozwoju.  

Gospodarz: Miasto Katowice 

Lokalizacja: Rynek, nad Rawą 

Cele SDGs:

 

Strefa nauki 

Strefa utworzona we współpracy ze śląskimi uczelniami, które pomogą spojrzeć z bliska na tematy miejskich technologii, ekologii i zrównoważonego rozwoju przez pryzmat nauk ścisłych, technicznych i społecznych, a także sztuki czy sportu. Spotkania przyjmą formę wykładów, debat i warsztatów oraz innych form aktywności, zarówno w plenerze – w ustawionych w tym celu namiotach – jak i wewnątrz budynków Uniwersytetu Śląskiego. 

Gospodarz i partnerzy: Uniwersytet Śląski oraz Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Akademia WSB, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny 

Lokalizacja: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego, ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice 

Cele SDGs:

Program Strefy nauki po polsku

Program Strefy nauki po angielsku

 

Strefa innowacji 

W Strefie innowacji podczas warsztatów, pokazów, debat oraz spotkań z praktykami i ekspertami zostaną poruszone tematy szeroko rozumianej innowacyjności miejskiej, projektów impactowych i rozwiązań smart city. W programie przewidziano prezentacje sposobów wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i IoT czy technologii służących innowacjom społecznym; nie zabraknie też wątków związanych z transformacją przestrzeni miejskiej, jaka dokonuje się dzięki współpracy samorządu ze środowiskiem biznesowym. 

Gospodarz i partnerzy: Miasto Katowice  

Lokalizacja: Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink, ul. Teatralna 17A 

Cele SDGs:

Program Strefy innowacji po polsku

Program Strefy innowacji po angielsku

 

Strefa centrum 

Zlokalizowana w sercu miasta strefa będzie zachęcała katowiczan, mieszkańców metropolii oraz gości WUF11 do odwiedzin przede wszystkim licznymi wydarzeniami artystycznymi. W głównej przestrzeni rynku stanie scena, na której nie zabraknie muzycznych niespodzianek, koncertów, występów lokalnych artystów czy teatralnych przedstawień. Będzie też okazja do wzięcia udziału w wieczornych potańcówkach. 

Gospodarz i partnerzy: Miasto Katowice  

Lokalizacja: Rynek  

Cele SDGs:

Program Strefy centrum po polsku

Program Strefy centrum po angielsku

 

KATO Urban Corner 

Zlokalizowana w samym centrum miasta strefa stanie się centrum edukacji o celach zrównoważonego rozwoju. Od czerwca do końca września na rogu ulic Młyńskiej i Pocztowej będzie można odwiedzić interaktywną wystawę poświęconą kierunkom rozwoju współczesnego świata oraz wziąć udział w dziesiątkach ciekawych wydarzeń.  

Będzie tu można m.in. sprawdzić, jak Katowice realizują cele zrównoważonego rozwoju, wziąć udział w warsztatach dla dorosłych i dzieci, projekcjach filmowych czy spotkaniach z ekspertami. Program wydarzeń dostępny będzie na www.katourbancorner.pl – na tej stronie będzie można też zagrać w gry o tematyce zrównoważonego rozwoju. 

Gospodarz: Miasto Katowice  

Lokalizacja: róg ulic Młyńskiej i Pocztowej 

Cele SDGs:

Program KATO Urban Corner po polsku

 

Strefa kultury i sztuki 

Strefa zaaranżowana w przestrzeni Muzeum Śląskiego, które zostało utworzone na terenach dawnej kopalni węgla kamiennego. Jej umiejscowienie wyraźnie nawiązuje do śląskiego dziedzictwa, a jednocześnie przypomina o nowoczesnym wizerunku Katowic, które rozwijają się na fundamencie kultury i „przemysłu spotkań”. Każdy gość WUF11 będzie miał szansę odwiedzić tu wystawę o historii i transformacji regionu, która – podobnie jak cała przestrzeń Strefy – odnosi się wprost do tematu przewodniego tegorocznej konferencji.  

Gospodarz: Województwo Śląskie 

Lokalizacja: Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 

Cele SDGs:

Program Strefy kultury i sztuki po polsku

Program Strefy kultury i sztuki po angielsku

 

Strefa miasta muzyki 

Strefa, zlokalizowana w najbardziej rozrywkowej części Katowic, będzie podpowiadała nie tylko uczestnikom WUF11, ale i okolicznym mieszkańcom chętnie odwiedzającym deptak przy ul. Mariackiej propozycje wieczornej integracji i zabawy. Dzięki zaplanowanym tu koncertom i występom lokalnych zespołów Katowice przypomną o swoim tytule miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Ulica Mariacka odpowie jednak nie tylko na potrzeby fanów muzyki, ale również smakoszy dzięki licznym restauracjom i kawiarniom, z których wiele zaangażowało się w program „WUF Friendly” przygotowując specjalne menu dla uczestników Forum.  

Gospodarz: Miasto Katowice 

Lokalizacja: deptak przy ul. Mariackiej 

Cele SDGs:

Program Strefy miasta muzyki po polsku

Program Strefy miasta muzyki po angielsku

 

Miasto360 

Strefa zlokalizowana w śródmieściu – w miejscu, w którym przecinają się najważniejsze trakty komunikacyjne Katowic – zdaje się przypominać o ciągłym rozwoju miasta, o szansach i wyzwaniach, które przed nim stoją, ale też o przeszkodach na drodze do dalszego wzrostu. Podobnie jak przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych wystawa „Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta”, którą będzie można tutaj oglądać. W strefie odbędą się również Forum Obserwatorium Polityki Miejskiej, Urban Lab Forum oraz sesja Human Smart Cities. Wszystko w formie inspirujących wykładów, warsztatów, spotkań autorskich i swobodnych dyskusji pozwalających na wymianę doświadczeń i refleksji na temat przyszłości miast. 

Gospodarz: Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach 

Lokalizacja: Rondo Sztuki przy Rondzie im. gen. J. Ziętka 

Cele SDGs:

Program strefy Miasto360 po polsku

Program strefy Miasto360 po angielsku

 

Urban Cinema by Santander 

Zlokalizowane w śródmieściu znane kino studyjne będzie przestrzenią dla rozmowy o problematyce miejskiej z zaangażowaniem przedstawicieli nauki, polityki i mieszkańców. Będzie tu można uczestniczyć w wieczornych seansach filmowych o tematyce miejskiej oraz środowiskowej. Pokazy będą uzupełnione spotkaniami z ekspertami, podczas których będzie okazja do udziału w otwartej dyskusji.  

Gospodarz i partnerzy: Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Santander Bank Polska  

Lokalizacja: Kino „Rialto”, ul. Św. Jana 24 

Cele SDGs:

Program Urban Cinema by Santander po polsku

Program Urban Cinema by Santander po angielsku