Warszawski urząd wraz z Fundacją Pole Dialogu wydał raport pt. ,,Pomysłowość miejska. Studium trajektorii realizacji oddolnych inicjatyw mieszkańców Warszawy„. Z kolei Fundacja Napraw Sobie Miasto odpowiedzialna jest za poradnik pt. ,,Jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od swojego podwórka?”.
W ostatnich latach jesteśmy świadkami rosnącego zaangażowania mieszkańców w kształtowanie najbliższej okolicy. Wiele rozwiązań z jakimi spotykamy się w polskich miastach jest zasługą już nie tylko pracowników samorządów, ale i samych mieszkańców. Jako organizacje pozarządowe lub jako niezrzeszona grupa mieszkańców małymi krokami zmieniają oblicze polskich miast.
„Pomysłowość miejska” jest raportem, którego celem jest uchwycenie tego procesu w skali Warszawy zgodnie z ideą citizen-driven innovation. Innowacyjność w tym podejściu nie jest efektem działań dużych struktur (przedsiębiorstw, samorządów), ale oddolnych działań mieszkańców danej miejscowości.
Publikacja zawiera 10 wybranych projektów oddolnych inicjatyw. Każdy z nich został przestawiony według schematu, dzięki któremu łatwo można poznać kto był zaangażowany projekt, na czym on polegał, co ułatwiało i co utrudniało jego realizację.
Raport zawiera również m.in. przedstawiony cykl życia oddolnych inicjatyw, analizę mocnych i słabych stron aktualnego systemu wsparcia oddolnych inicjatyw wraz rekomendacjami. Jak zaznaczają sami autorzy, ich celem nie było dogłębne przedstawienie tego systemu (np. skatalogowanie wszystkich możliwych sposobów realizacji pomysłów), ale uchwycenie zmian jakie zaszły w ostatnich latach.
Badanie zostało zrealizowane dzięki współpracy urzędników z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta st. Warszawy oraz socjolożek i socjologów z Fundacji Pole Dialogu.
Podobną tematykę porusza cykl ilustrowanych publikacji pt. ,,Jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od swojego podwórka?”, który już niebawem będzie ogólnodostępny. Fundacja Napraw Sobie Miasto w swoim poradniku przestawia jak mieszkańcy mogą wpływać na to co się dzieje w ich okolicy, np. poprzez inicjatywę lokalną. Oprócz tego w publikacji przestawiono najciekawsze projekty jakie zostały zrealizowane z inicjatywy mieszkańców.
Bądź na bieżąco i polub nas na Facebooku
[ezcol_1third]
Nowa strategia Kopenhagi: ,,poczuj się jak w domu”
[/ezcol_1third][ezcol_1third]
Najbardziej inspirujące wystąpienia TEDx o mieście
[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]
Kalendarz miejskich wydarzeń [/ezcol_1third_end]