W Polsce przybywa woonerfów. Oprócz Łodzi, gdzie powstał pierwsze tego typu ulice w kraju, przybywa miast, w których również mają powstać podobne przestrzenie. Uruchomiona została także strona internetowa poświęcona tworzeniu woonerfów.
Zaczęło się w Łodzi. To właśnie tam zrodziła się koncepcja zaadaptowania holenderskiej idei ,,ulic do życia” i przekształcenia łódzkich przestrzeni na strefy typu woonerf (czyt. wonerf), określanymi niekiedy mianem podwórca. Po ulicy 6 Sierpnia, gdzie powstał pierwszy w Polsce woonerf, przyszła kolej na inne ulice w Łodzi. Początkowo projekty były realizowane przede wszystkim dzięki aktywności mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Jednak na inicjatywę władz miejskich nie trzeba było długo czekać. Już niebawem mieszkańcy łódzkiego Starego Polesia, dzięki projektowi Zielone Polesie, będą mogli się cieszyć parkami kieszonkowymi oraz największą liczbą woonerfów, w tym najdłuższym na ulicy Pogonowskiego. W lipcu został oddany do użytku pierwszy ponad stumetrowy fragment tej ulicy.
Nie tylko Łódź
Woonerfy spodobały się także mieszkańcom innych miast. W Wadowicach jeszcze w tym roku tamtejsza ulica Lwowska ma zostać przekształcona w woonerf. Z kolei we Wrocławiu na ulicy św. Antoniego pojawiło się więcej mebli miejskich i zieleni. Postawiono tam również osiem drewnianych platform, które pełnią jednocześnie rolę ,,szykan” dla samochodów. O woonerfach myślą także mieszkańcy Krakowa (ul. Krupnicza i Mostowa), Lublina (ul. Zielona), Rzeszów (ul. 3 Maja), Gdynia (ul. Abrahama) oraz Warszawy, gdzie w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji ma zostać przekształcona ulica Środkowa.
Wonnerf FAQ
Osoby szukające informacji o woonerfach od dzisiaj mogą wykorzystać do tego stronę www.woonerf.com.pl. Znaleźć można na niej między innymi przykłady woonerfów z Polski i zagranicy oraz porady, jak stworzyć w swoim mieście taką przestrzeń. Oprócz podstawowych informacji dotyczących kwestii prawnych oraz tego, jakie ulice mogą zostać przekształcone na strefy typu woonerf, mieszkańcy mogą zapoznać się z poradami dotyczącymi inicjowania przebudowy ulicy w ramach budżetów partycypacyjnych.
[ezcol_1third]
Konfliktowa turystyka
[/ezcol_1third] [ezcol_2third_end]
Raport o stanie polskich miast. Gospodarka niskoemisyjna i efektywność energetyczna
[/ezcol_2third_end]