Powstał raport, w którym w którym zgromadzono informacje na temat liczby ławek w polskich miastach. W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców w Warszawie jest ich niemal pięciokrotnie mniej niż w Krakowie.
Zestawienie oparto na informacjach pochodzących od Zarządów Zielni Miejskiej poszczególnych miast. Pozostała część tego typu infrastruktury jest pod opieką Zarządów Dróg Miejskich czy spółdzielni mieszkaniowych, jednak w większości miast to „zieleń miejska” dysponuje zdecydowanie największą liczbą ławek. Dodatkowo, stoją one najczęściej na miejskich skwerach i w parkach, więc mają charakter rekreacyjny – czytamy w raporcie firmy Seedia. Przykładowo, w Poznaniu ZDM zarządza tylko 340 ławkami (w porównaniu do 2542 zarządzanych prze ZZM), analogiczne porównanie w Katowicach wynosi 377 w stosunku do 3000 ławek Zarządu Zielni Miejskiej.
Wiele miast stara się podnosić atrakcyjność przestrzeni publicznych m.in. poprzez zwiększanie liczby miejsc, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć. W Steglitz-Zehlendorf, jednym z okręgów Berlina, który liczy ponad 300 tys. mieszkańców znajduje się 3000 tys. ławek. Jak zauważają autorzy raportu to 1400 ławek mniej niż w Warszawie, która ma pięciokrotnie większą powierzchnię i pięciokrotnie większą liczbę mieszkańców. Z kolei we Frankfurcie nad Menem przypada 7000 ławek, czyli 10 ławek na 1000 mieszkańców. Tamtejsze władze nie zamierzają na tym jednak poprzestać i planują w najbliższym czasie wydać ok. 800 tys. euro na doposażenie miasta w nowe ławki.
Dane pozyskano z pięciu miast wojewódzkich. Gdzie jest najwięcej ławek? Spośród miast, które udzieliły odpowiedzi, najlepszą sytuację mają Kraków, Katowice i Rzeszów. W stolicy Małopolski ZZM zarządza ponad 7400 ławkami, w Katowicach jest ich 3000, a w Rzeszowie ponad 1700. W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest to kolejno 11,6; 9,9 i 9,5 ławek. W dużo gorszej sytuacji są mieszkańcy Warszawy (4,4 tys ławek). W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców przypada tam zaledwie 2,5 ławki. Autorzy raportu zwracają uwagę, że m.in. w kontekście problemu, jakim jest starzenie się społeczeństwa, konieczne są działania mające na celu zwiększenie liczby ławek w przestrzeni polskich miast.
Polecamy także:
Atlas sytuacji pieszych
Katalog dobrych praktyk w projektowaniu przestrzeni pieszej
Pieszy Wrocław. Dobre praktyki i zestaw rekomendacji dla rozwoju miasta
Przestrzeń publiczna przyjazna seniorom
Dowiedz się więcej o polityce miejskiej.
Zobacz jak polskie miasta radzą sobie w zakresie:
• Niskoemisyjności i efektywności energetycznej •
• Zarządzania i współpracy w miejskich obszarach funkcjonalnych •