OPM
2805.2024

Debata o rozwoju miast w województwie lubelskim. Zapraszamy na seminarium regionalne w Lublinie

  • OPMR
  • Artykuł

5 czerwca 2024 r. o godzinie 10:00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym (sala S1) odbędzie się seminarium „Hierarchia funkcjonalna miast w województwie lubelskim jako punkt wyjścia do kształtowania polityk regionalnych i miejskich”.

Organizatorem spotkania jest Instytut Rozwoju Miast i Regionów w ramach Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, a partnerami merytorycznymi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Związek Miast Polskich oraz Związek Województw RP.

Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubelskiego, będzie punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak skuteczniej odpowiadać na indywidualne potrzeby rozwojowe miast przy uwzględnieniu roli, jaką pełnią one w regionie.

hierarchia funkcjonalna miast w województwie lubelskim - demografia

hierarchia funkcjonalna miast w województwie lubelskim - nadwyżka centralnych usług

• Województwo lubelskie jest trzecim pod względem powierzchni regionem w Polsce. Równocześnie cechuje się najrzadszą siecią miejską.
• Na 10 tys. km2 powierzchni w 2020 r. w województwie przypadało tylko 19 miast, podczas gdy średnia dla kraju wynosi 30.
• Region cechuje dominacja największego ośrodka miejskiego – Lublina – który wytworzył wokół siebie niewielką aglomerację (Świdnik).

Więcej o tematyce seminarium przeczytać można w artykule opublikowanym na stronie Portalu Samorządowego.

***

REJESTRACJA NA SEMINARIUM:
https://forms.gle/J714WWXcgYJo4kPu5

Seminarium „Hierarchia funkcjonalna miast w województwie lubelskim jako punkt wyjścia do kształtowania polityk regionalnych i miejskich” odbędzie się 5 czerwca 2024 r. o godzinie 10:00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym (sala S1, Lublin, ul. Grottgera 2). W razie pytań prosimy o kontakt: kpiech@irmir.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *