/ Wikimedia Commons.
Jeden bilet dla całego regionu? W ciągu dwóch lat władze województwa pomorskiego planują wprowadzić system, dzięki któremu pasażer płacąc raz za przejazd, będzie mógł skorzystać z dowolnego środka komunikacji publicznej w całym regionie.
Bilet na raz
Planowany system ma umożliwić zapłacić jednorazowo za przejazd, niezależnie od wyboru jakimi i iloma różnymi środkami komunikacji publicznej zamierzamy podróżować. Opłatę za przejazd będzie można dokonać według indywidualnych preferencji, m.in. kartą kredytową, przelewem, poprzez funkcję tzw. ,,elektronicznej portmonetki” oraz aplikację mobilną. Planowana jest również tradycyjna forma sprzedaży biletów w kasach, punktach sprzedaży oraz automatach. Istotnym udogodnieniem dla klienta ma być opcja sugerowanych połączeń, która pozwoli wybrać najtańszą ofertę. Jednocześnie pasażer sam będzie miał możliwość zdecydowania jaki bilet zamierza zakupić.
Krok ku integracji
Zapowiadany system nie przewiduje zmian w finansowaniu transportu publicznego. Chociaż nie planuje się wprowadzenia zmian taryfowych, to władze mają nadzieję, że system może zachęcić niektóre samorządy do podjęcia działań ku integracji taryfowej w komunikacji zbiorowej. Docelowo system ma jednak przede wszystkim ułatwić i zintegrować dystrybucję biletów w regionie.
Więcej niż Pomorze
Biuro Integracji Transportu odpowiedzialne za wdrożenie systemu przekonuje, że działanie nowego systemu ma wykraczać poza granice województwa pomorskiego. Na obecnym etapie współpracą zainteresowane są władze Regionu Blekinge w Szwecji, a także szefowie Stena Line, linii która zapewnia połączenia promem m.in. do Karlskrony, będącej ośrodkiem administracyjnym tego regionu. Według zapowiedzi, system ma być również zintegrowany technologicznie z innymi podobnymi systemami działającymi zagranicą, m.in. w Londynie, Amsterdamie i Tallinie.
Dwa lata
W ramach systemu powstanie również system informacji pasażerskiej, w ramach którego planowany jest portal internetowy umożliwiający wyszukiwanie połączeń oraz sprawdzanie rozkładów jazdy wszystkich przewoźników włączonych do systemu. Władze województwa nie wykluczają współpracy z prywatnymi przewoźnikami. Co istotne, nowy system ma ułatwić sprawdzenie, które połączenia są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wprowadzenie wspólnego biletu planuje się na drugą połowę 2018 roku, jednak pierwsze testy zapowiedziane są na 2017 rok. Nowy system wraz z wdrożeniem ma kosztować ok. 68 mln zł.
Dowiedz się więcej o polityce miejskiej.
Zobacz jak polskie miasta radzą sobie w zakresie:
• Niskoemisyjności i efektywności energetycznej •
• Zarządzania i współpracy w miejskich obszarach funkcjonalnych •