OPM
1801.2017

„Przestrzeń dla partycypacji”. Rusza kolejny nabór do projektu

  • OPM
  • Wydarzenie

Już w lutym rusza kolejny nabór do projektu „Przestrzeń dla partycypacji”. Poprzez formularz on-line zgłaszać się mogą gminy z całej Polski. Organizatorzy już teraz zachęcają zainteresowanych do rejestracji na spotkania informacyjno-szkoleniowe.

Partycypacja obywatelska staje się w Polsce coraz częściej istotnym elementem życia społecznego. W ostatnich latach można zaobserwować proces poszukiwania nowych formuł dialogu społecznego. Widać to na przykładzie m.in. planowania, przy którym partycypacja jest narzucona ustawowo. Wymóg ten jest często realizowany jednak tylko pozornie, przy zastosowaniu nieatrakcyjnych i nieskutecznych metod prowadzenia konsultacji jak i informowania o nich. Tymczasem projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego zakłada zwiększenie aktywnego udziału mieszkańców w procesie planowania przestrzennego.

Samorządy, które chciałby się do tego przygotować, albo już teraz planują tworzyć opracowania planistyczne (studium, miejsce plany zagospodarowania przestrzennego, w tym miejscowe plany rewitalizacji) przy większym udziale mieszkańców mogą wziąć udział w projekcie „Przestrzeń dla partycypacji”. W ramach niego gminy mogą uzyskać wsparcie na etapie tworzenia założeń do projektów dokumentów planistycznych (przy aktywnym udziale mieszkańców) oraz na etapie konsultacji z mieszkańcami wstępnych projektów. „Przestrzeń dla partycypacji” jest skierowana do gmin z całej Polski (miejskich, wiejsko-miejskich i wiejskich).

Zainteresowane samorządy mogą wziąć udział w spotkaniach informacyjnych, które będą się składać z dwóch części. Podczas pierwszej – informacyjnej, uczestnicy będą mogli zapoznać się z procedurami dotyczącymi zgłoszeń oraz udziału w projekcie. Druga część ma mieć charakter szkoleniowy i jak informują organizatorzy dotyczyć będzie podstawowych zagadnień związanych ze stosowaniem metod partycypacyjnych w planowaniu przestrzennym.

Spotkania odbędą się:

  • 2 lutego (czwartek) w godz. 10.30-16.30 w Poznaniu, w siedzibie Związku Miast Polskich przy ul. Roboczej 42 oraz
  • 8 lutego (środa) w godz. 10.30-16.30 w Warszawie, w Marzycielach i Rzemieślnikach. Domu innowacji społecznych przy ul. Brackiej 25

Na spotkania można się zarejestrować  przez wypełnienie do 26 stycznia formularza zgłoszeniowego: https://goo.gl/erWiQV.

Projekt realizuje Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” wspólnie z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Fundacją Napraw Sobie Miasto, Pracownią Zrównoważonego Rozwoju oraz Związkiem Miast Polskich.


Więcej o projekcie Przestrzeń dla partycypacji na stronie http://partycypacjaobywatelska.pl/przestrzen


like_obserwatorium_miasta-minBądź na bieżąco i polub nas na Facebooku


[ezcol_1third]design_obserwatorium_prom-min(1)
Design. Od jajka do miejskiej przestrzeni

[/ezcol_1third][ezcol_1third]ted_najlepsze o mieście_opm_obserwatorium-min
Najbardziej inspirujące wystąpienia TEDx o mieście

[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]kalendarz_wydarzenia_konferencje_obserwatorium_promo-min
Kalendarz miejskich wydarzeń
[/ezcol_1third_end]

Możliwość komentowania została wyłączona.