OPM
2302.2017

Sposób na mniejsze korki i lepsze powietrze? Rybnik stawia na komunikację miejską

  • OPM
  • Artykuł

Już niebawem w Rybniku zmienią się ceny biletów autobusowych i opłaty za parkowanie. Władze miasta chcą ograniczyć korki w mieście i zachęcić mieszkańców do podróżowania komunikacją publiczną.

Władze Rybnika planują uprościć cennik przy jednoczesnym zmniejszeniu cen większości biletów komunikacji miejskiej. Zmiany mają dotyczyć również polityki parkingowej miasta.

Bilety okresowe

grafika1-minOd 1 marca mieszkańcy Rybnika będą mogli nabyć tańszy bilet okresowy, który zamiast, tj. dzisiaj, 70 złotych będzie kosztował 90 zł. Ponadto bilet ten podobnie jak w wielu innych miastach, m.in. w Warszawie, w Łodzi, w Poznaniu, w Krakowie, będzie ważny 30 dni, a nie jak dotychczas 28 dni. Z tańszych biletów będą mogli również korzystać mieszkańcy okolicznych miejscowości. Cena biletu okresowego na strefę pozamiejską spadnie, w zależności od relacji z 96 zł lub 108 zł do 90 zł. Zmiany mają zachęcić mieszkańców do regularnego korzystania z komunikacji miejskiej, a tym samym ustabilizować dochody z biletów.

E-karta

Władze chcą promować bezpłatnie wydawaną tzw. e-Kartę. Mieszkańcy aby z niej skorzystać muszą ją wpierw zasilić minimalną kwotą 8 zł. Karta jest wykorzystywana do opłacania podróży komunikacją miejską. Przejazd jednorazowy przy użyciu e-Karty będzie kosztował 2 zamiast 2,80 zł w granicach Rybnika, a poza nim cena biletu zostanie ujednolicona. Obecnie pasażerowie dojeżdżający do Rybnika płacą 3 zł lub 3,40 zł. Po zmianach bilet będzie kosztował 3 zł. Równocześnie przejazdy z niektórych miejscowości stanieją.

Zmiany dotyczą również opłaty za drugi przejazd. Dzisiaj jeżeli przesiadka nastąpi w ciągu 15 min pasażerowie płacą 1 zł. Po zmianach cena takiej podróży spadnie 10-krotnie i będzie wynosić symboliczne 10 groszy za możliwość przesiadki trwającej nie dłużej niż 20 min.

Nowości

Zmiany w rybnickiej komunikacji nie dotyczą wyłącznie ujednolicania i zmniejszania cen biletów. Od 1 marca pasażerowie będą mogli skorzystać kilku nowych rozwiązań taryfowych. W ofercie pojawi się obecnie niedostępny bilet dobowy, który w granicach Rybnika będzie kosztował 8 zł, a poza nim 10 zł. Innym nowym rodzajem biletu będzie bilet edukacyjny, który ma być odpowiedzią na potrzeby szkół i przedszkoli.

Parkingi

Władze dostrzegają problem stale rosnącej liczby podróży samochodem, co przekłada się na tworzenie się korków i sprawia, ze coraz trudniej znaleźć miejsce parkingowe. Dlatego w ramach zmian podrożeją ceny parkingów w strefie płatnego parkowania. Godzinny postój od 1 marca będzie kosztował 2,50 zł. Tym samym będzie droższy niż przejazd komunikacją miejską. Natomiast cena abonamentu parkingowego będzie wynosić 70 zł, czyli podobnie jak koszt biletu miesięcznego.

Władze Rybnika zapewniają, że zmiany, które są związane z przyjętym w lutym Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, są konieczne i mają przyczynić się także do ograniczenia zanieczyszczeń powietrza. Mieszkańcy mogą liczyć także na inne działania, które będą zachęcały do podróży pieszych, rowerowych i komunikacją miejską, np. nowe wiaty przystankowe i rowerowe.


like_obserwatorium_miasta-minBądź na bieżąco i polub nas na Facebooku


[ezcol_1third]Kopenhaga_strategia_turyści-min
Nowa strategia Kopenhagi: ,,poczuj się jak w domu”

[/ezcol_1third][ezcol_1third]Łukasz_Franek_ZIKiT_wywiad-min
Łukasz Franek: Ulice dla ludzi

[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]kalendarz_wydarzenia_konferencje_obserwatorium_promo-min
Kalendarz miejskich wydarzeń
[/ezcol_1third_end]

Możliwość komentowania została wyłączona.