OPM
1601.2017

Najbardziej inspirujące wystąpienia TEDx o mieście

  • OPM
  • Artykuł

Fot. Gisela Giardino / Flickr

Jak planować? Jak będą wyglądać miasta? Jak bronić zieleni w mieście? Co to są siajowe dane? Przedstawiamy Wam kilka naszym zdaniem najciekawszych i najbardziej inspirujących tematów zaprezentowanych w Polsce w ramach TEDx. Już niebawem kolejna część.

Piotr Czyż – Miejsce tworzą ludzie

Co to jest nowoczesność? Gdy klasyfikujemy coś jako nowoczesne, często wskazujemy to, co jedynie wydaje się takowym być. Podczas prezentacji dr Piotr Czyż, architekt i filozof, nauczyciel akademicki na Politechnice Gdańskiej, pokazuje irracjonalność pozornie idealnych rzeczywistości  i stawia tezę, że myślenie o przestrzeni w klasycznych kategoriach estetycznych: ładne, brzydkie, nie przekłada się na to, czy chcemy w niej przebywać.

Cecylia Malik – Efekt Motyla

Gdy mowa o sprzeciwie, proteście przychodzą na myśl często obrazy: las transparentów, grupa osób, a w niej smutni lub wściekli ludzie. Cecylia Mailik, znana krakowska artystka i aktywistka, przekonuje, że można inaczej demonstrować swój sprzeciw – kreatywniej, bardziej kolorowo, a przede wszystkim skuteczniej i z większą dozą pozytywnej energii.

Katarzyna Mikołajczyk – Dlaczego nie potrzebujemy siajowych danych?

Obecnie przyzwyczailiśmy się do łatwości z jaką otrzymujemy poszukiwane informacje, np. jak dotrzeć z punktu A i B i ile nam to zajmie. Co jednak, gdyby tych informacji nie było? Dla wielu osób konieczność sprawdzenia tego osobiście, spisanie potrzebnych informacji byłaby współcześnie co najmniej irytująca. W takim razie, jak wygląda dostęp do wiedzy o mieście? Każdy kto kiedykolwiek szukał konkretnego miejskiego dokumentu, zapisów dotyczących planu miejscowego lub przeglądał budżet gminy wie, że o potencjalne utrudnienia w dostępie do nich nie trudno. Katarzyna Mikołajczyk działająca w Fundacji ePaństwo doradza i pozwala zrozumieć, jak udostępnianie baz danych może poprawić nie tylko funkcjonowanie urzędu, ale i – przede wszystkim – życie mieszkańców.

Marcin Dymiter – Dźwięki Miasta

Czym jest dźwięk w miejskiej kulturze? Jak dźwięk może wpływać na nasze postrzeganie miast? Na te pytania odpowiada Marcin Dymiter znany również jako Emiter. Muzyk, który na co dzień porusza się w obszarze elektroniki i muzyki improwizowanej, tworzy instalacje dźwiękowe oraz prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe. W trakcie swojego wystąpienia przeniesie Was do świata miejskich dźwięków: rozmów, szumu, stuku, klasku skrzydeł i opowie również o kapsułach ciszy.

Łukasz Pancewicz – Planować dla chaosu

Jaki jest związek między oskarowym ,,Tangiem”  Zbigniewa Rybczyńskiego a planowaniem miasta? Odpowiedzi na to niecodzienne pytanie udzielił podczas swojej prezentacji dr Łukasz Pancewicz, architekt-urbanista, członek TUP i ISOCARP. Na przykładzie Łodzi opowiada roli eksperymentu w projektowaniu miasta, świadomemu planowaniu oraz o konsekwencjach decyzji planistów.

Michał Czepkiewicz – Miasto 2.0

Chociaż od 2012 roku już kilka lat minęło, to idea wykorzystania technologii GIS w angażowaniu mieszkańców do współdecydowania o swojej okolicy dalej jest aktualna. Dr Michał Czepkiewicz, który naukowo zajmuje się wykorzystaniem systemów informacji geograficznej w uspołecznionym kreowaniu przestrzeni miejskiej, opowiada o potrzebach mieszkańców i o tym jak dzięki systemom informacji przestrzennej możemy poprawić partycypację w mieście.

Janusz Kaniewski – Projektowanie przyszłości

Planując, projektując i zarządzając miastami trzeba myśleć o przyszłości – jak będą się poruszać ludzie, jakie będą mieć zwyczaje, jakie oczekiwania. Janusz Kaniewski, designer, który w swoim dorobku zawodowym może się pochwalić m.in. pracą dla Pininfariny i Ferrari… mówi o końcu historii samochodów, strefach offline oraz problemie przestrzeni niczyich.


like_obserwatorium_miasta-minBądź na bieżąco i polub nas na Facebooku 


[ezcol_1half]OFERTA_OPM[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]kalendarz_wydarzenia_konferencje_obserwatorium_promo-min[/ezcol_1half_end]

Jedna odpowiedź do “Najbardziej inspirujące wystąpienia TEDx o mieście”

  1. […] Wystapienie to zostało docenione przez Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i umieszczone wśród najbardziej inspirujących wystąpień TEDx o mieście. […]