OPM
0502.2017

Weź miasto w swoje ręce!

  • OPM
  • Artykuł

Chcesz coś zrobić w swojej okolicy lub dla innych mieszkańców? Jest wiele dróg, by zrealizować swoje pomysły, m.in. inicjatywa lokalna, budżety partycypacyjne, ale nie tylko. Środki można pozyskać również dzięki konkursom grantowym. W lutym  projekty przyjmowane są w ramach Lechstartera i minigrantów IKEA Kraków. W kwietniu mieszkańcy Wrocławia będą mogli skorzystać z kolejnej edycji mikroGrantów ESK.

Jako mieszkańcy przyzwyczajeni jesteśmy, że zmiany w okolicy, nowe ławki, chodnik, odnowa skweru, muszą być dokonywane przez lokalne władze. Czasami pojawia możliwość, gdy dostajemy narzędzia, aby uczynić miasto bardziej ,,naszym”. Służą temu np. inicjatywy lokalne, konsultacje społeczne i ich szczególna odmiana – budżety obywatelskie. Niezależnie czy te narzędzia u nas są i czy dobrze funkcjonują, istnieją także inne możliwości wsparcia finansowego naszych działań. Dzięki licznym konkursom mieszkańcy mogą się przyczynić do zmian w swojej okolicy.

Wsparcie od firm prywatnych

W ostatnich latach prywatne firmy coraz aktywniej wspierają mieszkańców i ich pomysły. Bank BBH w ramach akcji ,,Make Life Fair. Zmieniaj Świat Wokół Siebie” postanowił wesprzeć 40 tys. zł. inicjatywę, której celem jest poprawa jakości przestrzeni publicznych lub która ma pozytywny wpływ na relacje społeczne. Podobnie, choć na większą skalę działał konkurs ,,Tu mieszkam, tu zmieniam” Banku Zachodniego WBK. Z kolei NIVEA skupia się na miejscach rekreacji dla rodzin i dzieci. W projekcie Podwórko NIVEA mieszkańcy poprzez gminę, spółdzielnie mieszkaniową lub wspólnotę zgłaszają lokalizację, w której oczekują inwestycji. Do dzisiaj powstało już 100 placów zabaw, 40 Podwórek NIVEA, a kolejne 40 zostało wybrane w głosowaniu w 2016 roku.

Lechstarter – poznajmy się!

W lutym ruszyła druga edycja Lechstartera – programu grantowego dla polskich miast i ich mieszkańców. Dzięki pierwszej odsłonie programu powstało 25 kreatywnych inicjatyw m.in. w Szczecinie, Warszawie, Krakowie, Olsztynie, Bydgoszczy. W tym roku idea Lechstartera skupia się przede wszystkim na zmianach, dzięki którym społeczności, sąsiedztwa czy grupy z podobnymi zainteresowaniami i potrzebami, będą mogły się jeszcze bardziej  integrować. Zgłaszane pomysły muszą dotyczyć któregoś z przewidzianych tematów:

Innowacje dla miasta i ludzi, czyli projekty wykorzystujące nowe technologie w rozwiązaniach (aplikacje, urządzenia etc.) usprawniających funkcjonowanie w miastach.
Miejskie akcje i kooperacje, czyli organizacja wydarzeń, warsztatów i innych aktywności dla mieszkańców.
Nowa miejska przestrzeń, czyli powstawanie nowych miejsc, rewitalizacja starych przestrzeni, które będą miejscami integracji i spędzania czasu.

Jak wskazują organizatorzy, niezależnie od pomysłu i wybranego tematu, wszystkie projekty muszą mieć jeden cel – usprawniać życie w mieście i łączyć mieszkańców. Do wygrania jest pięć grantów o wartości 100 000 zł lub dziesięć mikrograntów na 50 000 zł. Realizacja zwycięskich projektów potrwa do 30 września tego roku. Projekty można zgłaszać do 22 lutego 2017 roku.

Więcej informacji na www.lechstarter.pl.

IKEA – „tworzenie lepszych warunków życia dla wielu ludzi”

Z kolei krakowska IKEA szuka organizacji, z którymi może nawiązać współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Do programu mogą się zgłaszać organizacje i podmioty, które pragną zrealizować projekty zgodne z hasłem: „tworzenie lepszych warunków życia dla wielu ludzi”. Zgłaszane projekty powinny dotyczyć któregoś z dwóch obszarów tematycznych: edukacja i rozwój dzieci, ochrona środowiska naturalnego. Chodzi działania przyczyniające się do wyrównywania szans rozwoju i nauki dzieci, poprawiające warunki życia rodzin, pomagające dzieciom chorym i niepełnosprawnym, promujące działania edukacyjne lub budujące świadomość ekologiczną wśród najmłodszych.

Wybranym partnerom jako wkład własny do wspólnych działań sklep IKEA Kraków

zaoferuje darowiznę produktów IKEA o wartości od 2 000 zł do 7 000 zł brutto. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 lutego 2017 roku.

Więcej informacji na www.ikea.pl/krakow

Wrocławskie mikroGranty

Pomimo, że mamy już 2017 rok i część osób mogłaby pomyśleć, że Europejska Stolica Kultury 2016 już dawno za nami, to dla wszystkich aktywnych mieszkańców Wrocławia jest dobra wiadomość. 1-15 kwietnia 2017 r. rusza kolejny nabór do programu. Dzięki mikroGrantom ESK zrealizowano już 52 projekty, a ramach nich mieszkańcy mogli m.in. nauczyć się wekować, usłyszeć Mozarta w podwórkach, ozdobić ławki i słupy wykonanymi w technice yarn bombing szydełkowymi dziełami.

Więcej informacji już niebawem na www.wroclaw2016.pl/mikrogranty


like_obserwatorium_miasta-minBądź na bieżąco i polub nas na Facebooku


[ezcol_1third]parklet
Parklet – park na wynajem


[/ezcol_1third][ezcol_1third]ted_najlepsze o mieście_opm_obserwatorium-min
Najbardziej inspirujące wystąpienia TEDx o mieście

[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]kalendarz_wydarzenia_konferencje_obserwatorium_promo-min
Kalendarz miejskich wydarzeń
[/ezcol_1third_end]

Możliwość komentowania została wyłączona.