OPM
0901.2017

ZIMA W MIEŚCIE: winter design

  • OPM
  • Artykuł

Zima w pełni. Za nami wyjątkowo mroźny weekend i w najbliższym czasie możemy się spodziewać jeszcze wielu dni z minusową temperaturą. Czy zima może być przyjemniejsza? Coraz więcej miast postanawia w planowaniu stosować zasady zgodne z winter design. Ostatnio dołączyło do nich kanadyjskie Edmonton.

W Edmonton, mieście położonym w zachodniej części Kanady średnia temperatura zimą wynosi -10 °C, a ubiegłoroczny rekord to -25°C. Do tego dochodzą oczywiście krótkie i szare dni. Zimno i  ciemno – mało osób lubi takie warunki na co dzień. Czy można jednak coś z tym zrobić?

Tamtejsze władze stwierdziły, że tak. Bynajmniej nie chodzi tutaj jednak o wspieranie efektu cieplarnianego (jakby niektórzy mogli się spodziewać). Postanowiono, że dzięki zmianom w przestrzeni miejskiej zima może być mniej odczuwalna. W tym celu przyjęto dokument Winter Design Guidelines. Transforming Edmonton into a Great Winter City.

Budynki

wiatr_winter design-min

Fort St. John

Wysokie budynki są barierą dla wiatru, przez co chłodne powiewy z większą intensywnością występują u ich stóp – czyli akurat na poziomie chodnika. Aby temu zaradzić rekomenduje się, aby budynki były wyposażone w  balkony, a wyższe obiekty miały kaskadowy układ. Kolejnym aspektem ważnym przy projektowaniu obiektów jest nasłonecznienie. Budynki powinny nie tylko zapewniać odpowiedni poziom nasłonecznienia osobom wewnątrz, ale obiekt poprzez lokalizację, wysokość i kształt w jak najmniejszym stopniu powinien ograniczać ilość słońca w swoim otoczeniu. Szczególną uwagą powinny być objęte przestrzenie publiczne.

Przestrzenie publiczne

Zimą przemieszczanie się po mieście często jest utrudnione lub mniej komfortowe. Śnieg i niskie temperatury zmniejszają chęć do pieszych podróży. Aby było inaczej, rekomenduje się odśnieżanie chodników i dróg rowerowych, tworzenie buforów pomiędzy jezdnią a chodnikiem w celu ochrony pieszych przed ochlapywaniem – szczególną uwagą powinny być objęte okolice przystanków komunikacji miejskiej. Ważnym elementem jest również oświetlenie. Przestrzeń publiczna, która jest słabo doświetlona, np. zlokalizowana jest w miejscu, które znajduje się cieniu wyższych obiektów, jest mniej atrakcyjna dla mieszkańców, a tym samym – w dużej mierze – bezużyteczna. Dlatego m.in. ławki powinny być lokalizowane w miejscach nasłonecznionych oraz zapewniających schronienie przed wiatrem. Z kolei oświetlenie sztuczne powinno być lokalizowane niżej i skupione na oświetlaniu ulic.

Winter Design Guidelines

Winter Design Guidelines

Przyjemniej

Mniejsza ilość światła skłania wiele miast do działań, których celem jest poprawa komfortu psychicznego mieszkańców podczas zimy. Jednym z podstawowych kroków jest wprowadzanie tymczasowych i bardziej kreatywnych form oświetlenia, które uprzyjemniają spacery po zmroku. Obecnie można je zauważyć już nie tylko na głównych ulicach w centrach miast, ale i coraz częściej w parkach oraz na obrzeżach miast na głównych trasach dojazdowych.

Inne działanie dotyczy kolorystyki budynków. W Edmonton rekomendowane jest stosowanie na elewacjach budynków ciepłych kolorów. Działanie to nie ma mieć jednak charakteru zjawiska, które w Polsce w ostatnich latach znalazło się w ogniu krytyki. Chodzi bowiem o przemyślane stosowanie kolorów w przestrzeni przy jednoczesnym rozumieniu miejsca i kontekstu.

Przyjęte rekomendacje są powiązane z innym miejskim dokumentem – Winter Design Policy, w którym władze wyznaczyły pięć kluczowych zasad, tj.:

planowanie i projektowanie zmniejszające prędkość wiatru;

zwiększanie ilości nasłonecznionych powierzchni dzięki właściwemu planowaniu i projektowaniu obiektów;

stosowanie kolorów w celu ożywienia miejskiego krajobrazu;

tworzenie atrakcyjnych przestrzeni przy użyciu kreatywnych sposobów oświetlenia;

zapewnienie infrastruktury wspierającej zimowe życie i aktywności.

Lokalne władze mają nadzieję, że idea nowej polityki (Winter Design Policy) znajdzie uznanie wśród inwestorów, dzięki czemu, gdy temperatura spadnie poniżej zera, życie w mieście będzie przyjemniejsze. Zasady umieszczone w podręczniku mają obecnie jedynie charakter rekomendacji. Jednak szacuje się, że sukcesywne wprowadzanie przyjętych założeń pozwoli zwiększyć ilość dni, w których temperatura sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz o 30%.


POLUB NAS NA FACEBOOKU


W tym temacie polecamy między innymi:
Patrick J. Coleman – Living in Harmony with Winter

Carol Bergum, Lee A. Beaubien – Smart growth and winter city design

Miejskie dokumenty:

Anchorage (Alaska) – Design & Environment Policies and Strategies
Burlington (Vermont) – Built Environment: A Northern Climate
Marquette (Michigan) – Marquette Master Plan

[ezcol_1half]OFERTA_OPM[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]kalendarz_wydarzenia_konferencje_obserwatorium_promo-min[/ezcol_1half_end]

Możliwość komentowania została wyłączona.