OPM
1703.2022

3 sposoby na zaangażowanie się w Światowe Forum Miejskie

  • OPM
  • Artykuł

Wielkimi krokami zbliża się 11. sesja World Urban Forum (WUF11). W 2022 roku to największe międzynarodowe wydarzenie o tematyce miejskiej odbędzie się w Polsce, w Katowicach. Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR współpracuje w tym celu z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, miastem Katowice oraz Programem Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat). Zastanawiasz się, jak wziąć udział w Światowym Forum Miejskim? Przedstawiamy kilka sposobów na zaangażowanie się ?  

Do 2030 roku prawie 60% populacji Ziemi będzie zamieszkiwało obszary miejskie. Miasta już teraz są miejscami szczególnie narażonymi na negatywne skutki zmian klimatu, przeludnienia, epidemii, zanieczyszczeń oraz ubóstwa. Aby sprostać tym wyzwaniom, co kilka lat organizowane są Światowe Fora Miejskie. Wydarzenia te ściągają ludzi z całego świata, którzy wspólnie dyskutują, jak miasta mogą rozwijać się w sposób zrównoważony. 

Tym razem Światowe Forum Miejskie odbędzie się w Katowicach w dniach 26-30 czerwca 2022. Jest to pierwszy raz, kiedy wydarzenie tego typu odbywa się w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy WUF11 będą mogli dowiedzieć się, jak zmieniają się światowe miasta. Wydarzenie połączy też ludzi i organizacje, które na co dzień zaangażowane są w zmienianie miast na lepsze. WUF11 będzie również wezwaniem do działania dla samorządowców i innych podmiotów na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju (SDGs) w swoich społecznościach. Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Forum Miejskiego jest transformacja miast na rzecz lepszej przyszłości. Podczas wydarzenia uczestnicy zastanowią się, co można zrobić, by lepiej przygotować miasta na przyszłe kryzysy. Katowice jako miasto-gospodarz wniosą natomiast do WUF11 ważny kontekst rewitalizacji i zielonej transformacji. Będzie to również wyjątkowa okazja, by na międzynarodowym forum podzielić się doświadczeniami polskich miast, które po 1989 r. przeszły długą drogę do rozwoju społecznego i gospodarczego. 

Kogo zapraszamy na WUF11? 

W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, by miasta lepiej rozwiązywały swoje problemy i w mniejszym stopniu je powodowały – jesteś mile widziany! Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych i zajmujących się miastami:  

  • samorządowców, pracowników lokalnej i krajowej administracji,  
  • przedsiębiorców i pracowników firm dostarczających usługi samorządom, 
  • przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie miast, 
  • pracowników naukowych zajmujących się zagadnieniami miejskimi/samorządowymi lub innymi w skali miasta, 
  • studentów zainteresowanych tematyką miejską, 
  • mieszkańców zainteresowanych rozwojem swoich miast. 

Sposób nr 1: po prostu się zarejestruj 

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię bierny udział, czy chciałbyś wystąpić na WUF11 w bardziej aktywny sposób – zarejestruj się na platformie https://www.unevents.org/Home/Register. Po założeniu konta i uzupełnieniu danych zostaniesz zakwalifikowany jako uczestnik. Będziesz mógł wejść dzięki temu na teren wydarzenia w dniach 26-30.06.2022 i uczestniczyć w nim bezpłatnie. Większość aktywności merytorycznych (warsztaty, debaty, dyskusje, prezentacje) odbywać się będzie na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (okolice słynnego Spodka). Część atrakcji (kino miejskie, sceny muzyczne, wystawy, miasteczko młodych, strefa nauki) będzie dostępna natomiast na terenie miasta. Rejestracja biernych uczestników trwa do 22 czerwca.

Z programem WUF11 możesz zapoznać się tutaj.

Sposób nr 2: zgłoś swój event lub stoisko w ramach WUF 

Reprezentujesz jakąś organizację (samorząd, urząd, firmę, NGO, instytucję naukową/badawczą lub rządową)? A może jesteś aktywistą lub naukowcem? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, to masz możliwość zorganizowania w ramach WUF11 własnego eventu lub stoiska. Światowe Forum Miejskie będzie podzielone na strefy, w ramach których różne podmioty lub inicjatywy będą mogły zaprezentować swoją działalność. Mamy nadzieję, że przy okazji przyczyni się to do rozmowy na temat miejskich wyzwań lub problemów ? Własne warsztaty, sesja networkingowa, prezentacja dobrych praktyk z Twojego miasta, spotkanie autorskie? Wybór jest bardzo duży!  

Rejestracja własnych eventów i stoisk w ramach WUF11 potrwa do7 marca 2022 roku – możesz zrobić to poprzez platformę https://www.unevents.org/Home/Register, na której już wcześniej zarejestrowałeś się jako uczestnik. 

Zgłoszenia w języku innym niż angielski nie będą rozpatrywane. Jeden podmiot może zgłosić jeden wniosek na każdy rodzaj wydarzeń. O tym, jakie rodzaje wydarzeń proponujemy, przeczytasz więcej tutaj. 

Sposób nr 3: organizujesz inne wydarzenie o tematyce miejskiej? Podziałajmy razem! 

Jeżeli interesujesz się tematyką miejską, z pewnością czasem bierzesz udział w różnych wydarzeniach poświęconych tematom miejskim lub samorządowym. A może sam organizujesz event poruszający rozmaite zagadnienia w skali miasta? 

Twoje wydarzenie może otrzymać patronat Światowego Forum Miejskiego. „WUF w Twoim mieście” to oficjalny patronat udzielany wydarzeniom bliskim ideom Światowego Forum Miejskiego. Chcemy dotrzeć do organizatorów wydarzeń kulturalnych, gospodarczych, naukowych i edukacyjnych, które: 

  • promują dobre praktyki zarządzania miastami w sposób zrównoważony, 
  • pomagają tworzyć miejsca przyjazne do życia.  

Patronat można również uzyskać rozwijając inicjatywy społeczne o konkretnym charakterze przestrzennym – lokalnym, regionalnym, ogólnokrajowym lub nawet międzynarodowym. Rejestracja wydarzeń trwa do końca września. Patronatem obejmiemy kwalifikujące się eventy, które odbędą się na terenie Polski lub online do końca 2022 roku. 

Dzięki otrzymaniu tytułu „Oficjalnego wydarzenia towarzyszącego 11. sesji Światowego Forum Miejskiego – WUF11” Twoje wydarzenie będzie promowane poprzez obecność w naszym kalendarium. Opublikujemy je na oficjalnych stronach oraz w mediach społecznościowych Światowego Forum Miejskiego, które odwiedzać będą tysiące osób. Wydarzenia objęte patronatem będą mogły dotrzeć dzięki temu do większej grupy odbiorców. Twoja organizacja zyska też w ten sposób szansę na promocję swoich osiągnięć. To również znakomita okazja, by podzielić się ze społecznością zgromadzoną wokół WUF11 swoimi ideami i doświadczeniami. Patronat daje możliwość korzystania z oficjalnego logotypu “WUF w Twoim mieście”. Znak będziesz mógł zamieścić na materiałach promocyjnych i stronach internetowych wydarzenia.  

Swoje wydarzenie możesz zgłosić w zakładce „WUF w Twoim mieście”

*** 

Powyżej przedstawiliśmy tylko 3 zasadnicze ścieżki udziału i współpracy przy organizacji WUF. Każda z nich, niezależnie od stopnia zaawansowania otwiera przed uczestnikami kolejne ekscytujące możliwości. Więcej informacji o szczegółach udziału w Światowym Forum Miejskim znajdziesz na naszej zakładce WUF11. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości zachęcamy natomiast do kontaktu mailowego pod adresem: wuf11@irmir.pl  

Możliwość komentowania została wyłączona.