To był naprawdę intensywny czas spędzony na Open Eyes Economy Summit 2021! W dniach 16-17 listopada 2021 r. odbyła się już 6 edycja tego kongresu. W trakcie konferencji miały miejsce liczne prelekcje, wystąpienia, debaty, panele dyskusyjne i pokazy artystyczne poruszające tematy zrównoważonego rozwoju, zmian gospodarczych spowodowanych pandemią, różnorodności na rynku pracy czy współpracy międzypokoleniowej.
Podczas tego wydarzenia Wojciech Jarczewski – dyrektor Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, czyli jednego z partnerów merytorycznych OEES oraz Andrzej Porawski – Dyrektor Biura Związku Miast Polskich zastanawiali się, jak opowiadać o fenomenie 30 lat przemian polskich miast na WUF11. Obaj paneliści zgodzili się, że wyjątkową cechą transformacji społeczno-gospodarczej polskich miast, na tle podobnych procesów zachodzących w ciągu ostatnich dekad na świecie jest szybki rozwój gospodarczy, któremu towarzyszy zadziwiająco niskie rozwarstwienie społeczne.
28 lat nieprzerwanego wzrostu PKB spowodowało, że bezrobocie w Polsce oscyluje wokół 3-4%. Co więcej, burzliwa transformacja rynku mieszkaniowego nie zaowocowała dramatycznym wzrostem bezdomności. Poziom edukacji pozostaje wysoki, o czym świadczy to, że w testach PISA Polska szkoła zajmuje 10. miejsce na świecie, a dostępność studiów wyższych jest powszechna (studiuje ponad 40% młodzieży). Poziom przestępczości jest niski, ponadto różnica pomiędzy płacami kobiet i mężczyzn wynosi tylko 8%. Z punktu widzenia wielu krajów rozwijających się, taki model względnie sprawiedliwej transformacji, wydaje się bardzo atrakcyjny.
Czy warto chwalić się nim przy okazji takich wydarzeń jak WUF11? Czy możliwe i wskazane jest powtórzenie tej ścieżki?
Zachęcamy do zapoznania się z całą dyskusją, która jest dostępna tutaj.
IRMiR był obecny na Open Eyes Economy Summit 21 również za pośrednictwem stoiska, gdzie rozmawialiśmy o zbliżającym się World Urban Forum 11, które odbędzie się w dniach 26-30 czerwca 2022 roku w Katowicach oraz udostępnialiśmy zainteresowanym takie publikacje jak Raport o Stanie Polskich Miast: Partycypacja Publiczna, Urban lab. Narzędzie poprawy jakości życia mieszkańców miast zgodne z ideą smart city, czy też nasze najnowsze wydawnictwo, czyli Zarządzanie danymi w miastach. Podręcznik dla samorządów. Na naszym stoisku rozdawaliśmy także liczne gadżety, a jednym z najchętniej fotografowanych obiektów podczas całego wydarzenia były sześciany przedstawiające 17 celów zrównoważonego rozwoju. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie na stoisko.
Do zobaczenia na innych wydarzeniach!