OPM
3011.2021

Podsumowanie Open Eyes Economy Summit 2021

  • OPM
  • Artykuł

To był naprawdę intensywny czas spędzony na Open Eyes Economy Summit 2021!  W dniach 16-17 listopada 2021 r. odbyła się już 6 edycja tego kongresu. W trakcie konferencji miały miejsce liczne prelekcje, wystąpienia, debaty, panele dyskusyjne i pokazy artystyczne poruszające tematy zrównoważonego rozwoju, zmian gospodarczych spowodowanych pandemią, różnorodności na rynku pracy czy współpracy międzypokoleniowej 

Wydarzenia

Podczas tego wydarzenia Wojciech Jarczewski – dyrektor Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, czyli jednego z partnerów merytorycznych OEES oraz Andrzej Porawski – Dyrektor Biura Związku Miast Polskich zastanawiali się, jak opowiadać o fenomenie 30 lat przemian polskich miast na WUF11. Obaj paneliści zgodzili się, że wyjątkową cechą transformacji społeczno-gospodarczej polskich miast, na tle podobnych procesów zachodzących w ciągu ostatnich dekad na świecie jest szybki rozwój gospodarczy, któremu towarzyszy zadziwiająco niskie rozwarstwienie społeczne. 

28 lat nieprzerwanego wzrostu PKB spowodowało, że bezrobocie w Polsce oscyluje wokół 3-4%. Co więcej, burzliwa transformacja rynku mieszkaniowego nie zaowocowała dramatycznym wzrostem bezdomności. Poziom edukacji pozostaje wysoki, o czym świadczy to, że w testach PISA Polska szkoła zajmuje 10. miejsce na świecie, a dostępność studiów wyższych jest powszechna (studiuje ponad 40% młodzieży). Poziom przestępczości jest niski, ponadto różnica pomiędzy płacami kobiet i mężczyzn wynosi tylko 8%. Z punktu widzenia wielu krajów rozwijających się, taki model względnie sprawiedliwej transformacji, wydaje się bardzo atrakcyjny.

Czy warto chwalić się nim przy okazji takich wydarzeń jak WUF11? Czy możliwe i wskazane jest powtórzenie tej ścieżki?

Zachęcamy do zapoznania się z całą dyskusją, która jest dostępna tutaj. 

Stoisko i rozmowy

IRMiR był obecny na Open Eyes Economy Summit 21 również za pośrednictwem stoiska, gdzie rozmawialiśmy o zbliżającym się World Urban Forum 11, które odbędzie się w dniach 26-30 czerwca 2022 roku w Katowicach oraz udostępnialiśmy zainteresowanym takie publikacje jak Raport o Stanie Polskich Miast: Partycypacja PublicznaUrban lab. Narzędzie poprawy jakości życia mieszkańców miast zgodne z ideą smart cityczy też nasze najnowsze wydawnictwo, czyli Zarządzanie danymi w miastach. Podręcznik dla samorządów. Na naszym stoisku rozdawaliśmy także liczne gadżety, a jednym z najchętniej fotografowanych obiektów podczas całego wydarzenia były sześciany przedstawiające 17 celów zrównoważonego rozwoju. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie na stoisko.

 

Do zobaczenia na innych wydarzeniach! 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.