OPM
1403.2017

Przestrzeń w inteligentnych miastach

  • OPM
  • Wydarzenie

8-9 marca 2017 roku w Warszawie odbyła się V edycja Smart City Forum. Wydarzenie jest okazją do wymiany doświadczeń samorządów, administracji centralnej oraz przedstawicieli sektora prywatnego odnoszących się do nowoczesnych rozwiązań wdrażanych w miastach. 

Niekiedy termin smart city może się kojarzyć wyłącznie nowoczesnymi technologiami jednak uczestnicy tegorocznej edycji Smart City Forum mogli się przekonać, że w tym temacie ważna jest również edukacja i świadomość mieszkańców, partycypacja. Pośród wielu tematów prelegenci rozmawiali m.in. o przestrzeni miejskiej.

Edukacja krokiem do lepszych miast

Wyzwaniem przed jakim stoją polskie samorządy jest jak zauważa Robert Biedroń, prezydent Słupska, jest pogodzenie często sprzecznych interesów na linii mieszkańcy-deweloper-samorząd. Jak wskazywał kluczowa jest edukacja. – Trzeba uczyć miasta. Mieszkańcy nie rozumieją miasta, nie mają zaufania względem siebie i władz. To się jednak powoli zmienia i my chcemy wspierać ten proces – wyjaśniał. Jako przykład Biedroń podał graficzne omówienie budżetu Słupska, z którego mieszkańcy mogli się dowiedzieć ile kosztuje utrzymanie miasta. Według Biedronia nie wystarczy mówić ile kosztuje wdrażanie i utrzymanie danych rozwiązań. Konieczne jest również uczenie ile kosztuje nie podejmowanie konkretnych decyzji.

Prezydent Słupska odniósł się do pytania na jakim polu rząd powinien bardziej współpracować z samorządami. Według Biedronia jest to edukacja. – Wsparcie Ministerstwa powinno dotyczyć działań właśnie edukacyjnych – stwierdził Biedroń. – Rzadko chwale rząd, ale cieszę, że minister Morawiecki widzi potrzebę wprowadzania i promowania rozwiązań, które sprawiają, że miasta stają się lepsze do życia – dodał.

Przykład idzie z góry

W temacie potencjalnych konfliktów Wojciech Rosicki, wiceprezydent Łodzi, mówił: – Przeżywamy konflikt. Mamy wizję miasta nowoczesnego, ekologicznego, ale z drugiej strony mieszkańcy chcą jeździć samochodem, najlepiej do samego centrum. Wyjaśniał, że wiele obecnych problemów miasta ma swoje źródło w zdarzeniach z przed pół wieku. Wiceprezydent tłumaczył jak wymiana mieszkańców, jaka nastąpiła po II wojnie światowej oraz polityka ówczesnych władz przyczyniła się do degradacji centrum zarówno ujęciu technicznych jak i funkcjonalnym. Dlatego jak zaznaczył, głównym celem rewitalizacji w Łodzi jest przywrócenie życia miejskiej przestrzeni. Rosicki opowiadał również o programie remontowym ,,Mia100 Kamienic”: – Liczyliśmy na to, że jeżeli miasto inwestuje w remonty kamienic to wspólnoty z sąsiadujących kamienic zyskają impuls do prowadzenia remontów. To się dzieje.

Odpowiadać na problemy mieszkańców

Do przemyślanego wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań w miastach zachęcał wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj. Zwrócił uwagę, że stosowana w miastach technologia nie powinna być wtórna i ,,sama dla siebie”. – Dopierając rozwiązania musimy myśleć, aby jak najlepiej odpowiadały na problemy mieszkańców, bo to dla nich są one wdrażane – zaznaczył wiceprezydent.

Centra lokalne

Odnosząc się do Łodzi, Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia, zauważył, że ich samorząd ma inny problem. Według Czyżniewskiego toruńskie centrum jest za ,,bardzo” czytelne i skoncentrowane. – Chcemy je obecnie rozproszyć – tłumaczył. Podobne plany ma Wrocław, który chce stworzyć w mieście centra lokalne. Jak wyjaśnia Maciej Bluj centra te mają przyczynić się do ograniczenia ruchu w mieście.

Marcin Czyżniewski mówił również o programie ,,Moje Podwórko”. – To jest poligon dla dużych rozwiązań. To jak podwórko wygląda jest koncepcją mieszańców kamienicy, którzy pragną decydować o swojej okolicy. Kiedy podwórko jest odmienione, ma te małe ogródki to zmienia sposób życia tych mieszkańców. Zamiast siedzieć w domu coraz częściej wychodzą na zewnątrz, tam spędzają czas i nawiązują kontakt z innymi mieszkańcami – tłumaczył. Czyżniewski przekonywał, że warto realizować projekty, które są małe, ale jednocześnie bliżej mieszkańców. – Program nas zaskoczył. Traktowaliśmy go początkowo jako mały projekt, ale widzimy, że stosowane rozwiązania mają bardzo pozytywny efekt, który będzie możliwy do przenoszenia na większą skalę – zaznaczył Czyżniewski.

Więcej planów miejscowych

Do bardziej przemyślanego gospodarowania przestrzenią apelował  prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.Przestrzeń jest dobrem rzadkim, nie wyprodukujemy jej. Występuje też zjawisko trwania. Jeżeli coś wybudujemy to musimy się liczyć z tym, że przez wiele kolejnych lat to pozostanie. ,,Brzydota ma pewną przewagę nad pięknem – nigdy nie przemija”. Dlatego tak ważne jest jak gospodarujemy przestrzenią. Prezydent opowiadał o trwających pracach nad zwiększeniem pokrycia Białegostoku planami miejscowymi. Obecnie stolica Podlasia pokryta jest w 49% planami, ale jak zapowiada Truskolaski w najbliższych latach pokrycie MPZP zwiększy do ok. 70% powierzchni miasta.

Masz złe powietrze? Nie jesteś smart

W kontekście smart city Dariusz Stasik, prezes W.P.I.P, poruszył problem smogu z jakim zmagają się polskie samorządy. Zauważył, że jeżeli miasta chcą być smart to muszą rozwiązać problem smogu. Jako przykład podał kilka miast, m.in. Nowy Jork, które mogłyby się wydawać dotknięte problemem zanieczyszczeń powietrza, ale w których sytuacja prezentuje się znacznie w lepiej niż w wielu polskich miastach. Stasik zwrócił uwagę, że planując miasta na zewnątrz ważne jest również myślenie o budynkach, które to miasto tworzą. – 90% naszego czasu spędzamy wewnątrz budynków – tłumaczył Stasik i dodał: – Niestety część przepisów pamięta jeszcze z la 70., co utrudnia wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań, np. dotyczących oczyszczania powietrza w budynkach. Według prezesa W.P.I.P zjawisko skracania życia produktów dotyczy również do miast. – Projektując budynki i planując miasta musimy myśleć nie o współczesnych rozwiązaniach, ale o trendach które odmienią nasze życie i miasta – radził. Na koniec Dariusz Stasik zaproponował konkurs, aby oceniać miasta i to czy są smart z perspektywy mieszkańca i podwyższania jego jakości życia.

Konkurs

Podczas konferencji odbyła się Wielka Gala Smart City 2017, podczas której wyróżniono projekty oraz przedstawicieli samorządów i  sektora prywatnego, którzy poprzez podejmowane działania przyczyniają się do prowadzania innowacji do polskich miast.

Nagrody przyznane zostały w następujących kategoriach:

  • Smart City do 100 tys. mieszkańców – Miasto Jaworzno
  • Smart City od 100 do 500 tys. mieszkańców – Miasto Rzeszów
  • Smart City powyżej 500 tys. mieszkańców – Miasto Łódź
  • Inteligentne rozwiązanie – Smart City Solution – PCSS Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe za Elektroniczne platformy oraz e-usługi dla miast
  • Innowacja Smart City – Asseco Data Systems S.A. za Platformę Metropolis
  • Innowacja Smart City – Wyróżnienie – Miasto Częstochowa za Częstochowską Kartę Mieszkańca
  • Człowiek Roku – Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

like_obserwatorium_miasta-minBądź na bieżąco i polub nas na Facebooku


[ezcol_1third]zieleń_w_miastach_ile_jest_warta-min
Drzewa. Zielony kapitał miast. Ile są warte?

[/ezcol_1third][ezcol_1third]konkurs_MIiB-min
2 konkursy o Nagrodę Ministra Infrastruktury i Budownictwa: za wybitne osiągnięcia twórcze oraz za prace naukowe

[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]kalendarz_wydarzenia_konferencje_obserwatorium_promo-min
Kalendarz miejskich wydarzeń
[/ezcol_1third_end]

Możliwość komentowania została wyłączona.