Gdańsk opublikował nową mapę akustyczną. Nowością jest opcja pokazywania poziomu hałasu na elewacji budynku w formacie 3D.
Władze Gdańska przedstawiły kolejną wersję mapy akustycznej. Poprzednia została opracowana 2012 roku. Zgodnie z przepisami, starosta jest zobligowany do wykonywania mapy akustycznej miasta w cyklach pięcioletnich. Na jej podstawie przygotowywany jest program naprawczy: Program ochrony środowiska przed hałasem. Dlatego przygotowano nową – trzecią już – mapę akustyczną Gdańska.
W nowej mapie część opisowa wzbogacona została o część graficzną, w skład której wchodzi zestaw map obrazujących rozkład długookresowych średnich poziomów dźwięku dla pory dzienno-wieczorowo-nocnej (wskaźnik LDWN) oraz nocnej (wskaźnik LN). Każdy z tych wskaźników został obliczony dla czterech rodzajów źródeł hałasu: drogowego, kolejowego, tramwajowego, przemysłowego i lotniczego. Mapa została także porównana z oceną stanu akustycznego dokonaną w 2012 roku.
Z kolei Systemie Informatycznym Mapy Akustycznej Gdańska (SIMA-GD) zawarto wyniki mapowania w postaci prezentacji graficznych:
– map emisyjnych,
– map imisyjnych tzn. map rozkładu poziomu hałasu powodowanego przez poszczególne główne źródła (ruch samochodowy, kolejowy, tramwajowy, lotniczy, przemysł),
– mapy wrażliwości hałasowej,
– map terenów zagrożonych hałasem (zwane czasem mapami konfliktów lub mapami różnicowymi) dla poszczególnych źródeł hałasu,
– map rozkładu wskaźnika M dla poszczególnych źródeł hałasu.
Nowością jest możliwość obserwowania rozkładu hałasu na elewacji danego budynku. Jest to pierwsze wdrożenie w kraju systemu pomiaru hałasu na elewacji, który jest zgodny z normą ISO 1996-2. Aby skorzystać z nowej funkcji należy na górnym pasku wybrać opcję ,,odczyt hałasu na elewacji budynku” a następnie znaleźć budynek, który chce się sprawdzić. Dzięki nowej opcji można dokładniej sprawdzić, gdzie hałas jest najbardziej uciążliwy, np. w której części budynku i na którym piętrze.
Wyniki mapy akustycznej są ogólnodostępne przez portal internetowy: http://mapaakustyczna.gdansk.gda.pl/
Pobierz
[ezcol_2third]
Zarządzanie i współpraca w miejskich obszarach funkcjonalnych
Raport o stanie polskich miast
red. K. Janas, W. Jarczewski [/ezcol_2third] [ezcol_1third_end]