OPM
2205.2017

Aktywni Mieszkańcy – jak lepiej partycypować w planowaniu?

  • OPM
  • Wydarzenie

Już w najbliższą środę, 24 maja o godz. 18:00 w Krakowie, odbędzie się kolejne spotkanie Aktywnych Mieszkańców, cyklu spotkań dla osób, które zmieniają lub chciałby zmieniać swoją okolicę.

Raz w miesiącu mieszkańcy Krakowa miasta mają możliwość spotkania się i porozmawiania na temat pomysłów na uczynienie swojego otoczenia przyjaźniejszym i lepszym do życia. Inicjatywa pierwotnie powstała w ramach działalności krakowskiego Centrum Obywatelskiego, projektu wspierającego rozwój działalności społecznej i obywatelskiej. Centrum było wówczas prowadzone przez trzy organizacje pozarządowe: Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych, Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska oraz Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie.

Wspierać potencjał u podstaw

W trakcie działalności Centrum Obywatelskiego dostrzeżono, że dotychczasowa formuła jest niewystarczająca i brakuje przestrzeni spotkań dla osób, które działają wyłącznie w najbliższym otoczeniu. Chcą zmieniać okolicę, jednak nie działają w żadnej organizacji pozarządowej. Często też nie wiedzą jak poznać inne osoby, które podobnie jak oni po pracy, pomimo zmęczenia pragną aktywnie spędzić czas i odmienić najbliższy skwerek, park, a niekiedy dostrzegają również niezagospodarowany teren, który przy odrobinie chęci może stać się miejscem spotkań i rekreacji dla okolicznych mieszkańców.
– Idea była taka, żeby stworzyć przestrzeń spotkania dla osób, które działają w Krakowie w najmniejszej – lokalnej skali. Miałam wrażenie, że tego rodzaju inicjatywy sieciujące, które istnieją do te pory (np. Ambasada) dotyczą działań ogólnokrakowskich, a brakowało miejsca dla tych, których skala działań ogranicza się do dzielnicy czy osiedla. Drugą ideą było to, żeby oprzeć się na potencjale samych aktywistów – stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji i nawiązywania kontaktów – opowiada o początkach spotkań Małgorzata Spasiewicz-Bulas, pomysłodawczyni.

Tak powstał cykl spotkań – Aktywni Mieszkańcy. Od tego czasu, raz w miesiącu, w środę, mieszkańcy mogą się spotkać pod wieczór, podzielić się swoimi pomysłami i znaleźć chętnych do realizacji miejskich inicjatyw. Uczestnicy często dzielą się również swoimi doświadczeniami, inni mogą się spytać co powinni zrobić, z kim porozmawiać, aby np. legalnie zasadzić rośliny w najbliżej okolicy.

Łączmy się

Każde spotkanie zaczynało się podobnie – od wzajemnego poznania się. Bowiem jak można wspólnie działać, gdy się nie zna innych? Tak ze spotkania na spotkanie powstała grupa, która coraz częściej wspierała inicjatywy innych, ktoś się dołączył, polecił kogoś, a czasami inny, tak jak pan Piotr z Nowej Huty robił niespodzianki – przynosił sadzonki róż by mogły upiększyć najbliższy skrawek zieleni.
Zieleń bowiem była jednym z głównych zainteresowań uczestników. Po jakimś czasie Aktywni Mieszkańcy dostali prezent. Na tym samym piętrze, gdzie się spotykali i gdzie działało Centrum Obywatelskie, sąsiadem został Zarząd Zieleni Miejskiej. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Jednym z kulminacyjnych efektów współpracy była inicjatywa pt. ,,Pikniki wszystkich parków – łączcie się!”. Podczas niej w całym w Krakowie, w różnych miejscach, mieszkańcy organizowali małe wydarzenia – pikniki. Dla niektórych była to forma spędzenia weekendu, dla innych doskonała okazja na poznanie sąsiadów. W czerwcu startuje druga edycja wydarzenia.

Co dalej?

Po ponad roku działalności w Centrum Obywatelskim nastąpiła zmiana i obecnie jest prowadzone przez inną organizację. Powstało pytanie: co dalej? Mieszkańcy postanowili kontynuować ideę comiesięcznych spotkań, jednocześnie nieznacznie zmieniając ich formułę. Obecnie wydarzenie organizowane jest oddolnie, za każdym razem w innym miejscu.

– Na jednym spotkaniu Aktywnych rozmawialiśmy co dalej. Wiedzieliśmy, że w dalszym ciągu chcemy aby dołączały do nas nowe osoby. Dlatego wspólnie zdecydowaliśmy, aby każde kolejne spotkanie odbywało się w innej części Krakowa oraz podobnie jak to miało miejsce w Centrum Obywatelskim spotkania mają być przyjazne rodzicom i ich dzieciom. Mamy nadzieję, że dzięki temu każdy aktywny mieszkaniec Krakowa będzie miał większą możliwość przyjścia i poznania na spotkaniu innych aktywnych – mówi Piotr Salata-Kochanowski z Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast, współorganizator majowego spotkania.

Tematem najbliższego wydarzenia ma być partycypacja w planowaniu. Podczas niego mieszkańcy będą mieć okazję porozmawiania z osobami zajmujących się w Instytucie Rozwoju Miast na co dzień planami miejscowymi i dowiedzenia się praktycznych informacji związanych z tworzeniem planów miejscowych, w tym możliwości włączenia się w proces mieszkańców.

– Chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom plany miejscowe – jak je czytać oraz na jakich etapach procedury mogą uczestniczyć mieszkańcy. Jak dobrze napisać uwagę do planu, aby była bardziej zrozumiała dla projektanta, a tym samym zwiększyć szansę, że finalnie zostanie uwzględniona – zapowiada Magdalena Miśkowiec, planistka z Instytutu Rozwoju Miast, współorganizatorka spotkania.

Obecnie Aktywni Mieszkańcy spotykają się co miesiąc w innej części Krakowa. Chociaż każde wydarzenie ma z góry zaplanowany temat przewodni, to nieodłącznych elementem inicjatywy jest element integracyjny, gdzie uczestnicy mogą się poznać i dowiedzieć o wzajemnych działaniach lub planowanych inicjatywach w Krakowie, oraz wymienić się doświadczeniami i wesprzeć pomysły, np. znaleźć inne osoby chętne do pomocy.


Spotkanie o 18:00
Instytut Rozwoju Miast, sala konferencyjna – 1 piętro
ul. Cieszyńska 2

Wydarzenie FB: http://bit.ly/AktywniMieszkańcy


[ezcol_1half]Dodatkowe informacje:
– Organizatorzy zapraszają rodziców z dziećmi. Będzie zagospodarowana dla nich część przestrzeni (koc, kredki, klocki). Na miejscu jest również możliwość przygotowania wody i skorzystania z mikrofalówki [/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]Dostępność:
– jest winda
– wcześniej, przy wejściu są 3 stopnie (wrazie kłopotów proszę dzwonić pod numer 791641197, pomożemy)
– toaleta nie jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych[/ezcol_1half_end]


like_obserwatorium_miasta-minBądź na bieżąco i polub nas na Facebooku


[ezcol_1third]średnie_miasta-min
2,5 mld zł na wsparcie rozwoju średnich miast

[/ezcol_1third][ezcol_1third]biblioteka_opm_obserwatorium_irm-min
Biblioteka OPM IRM

[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]kalendarz_wydarzenia_konferencje_obserwatorium_promo-min
Kalendarz miejskich wydarzeń
[/ezcol_1third_end]

Możliwość komentowania została wyłączona.