OPM
0607.2017

Dobre praktyki URBACT. Inspirujące rozwiązania dla ulepszania miast

  • OPM
  • Artykuł

Wiele problemów, z którymi nasze miasta muszą się zmierzyć zostały już przez inne ośrodki rozwiązane. Coraz częściej w łatwy sposób można skorzystać z ich doświadczenia. URBACT przedstawia bazę dobrych praktyk zawierającą 97 wypróbowanych i sprawdzonych rozwiązań dla miast.

URBACT jest unijnym program wymiany wiedzy i uczenia się na rzecz zintegrowanego, zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Dzięki uruchomionemu portalowi (http://urbact.eu/good-practices/) można się zapoznać z około 100 dobrami praktykami. Zostały one zebrane na podstawie wybranych doświadczeń europejskich miast.

„Jednym z głównych kryteriów wyboru Dobrych Praktyk URBACT jest to, że mogą  zostać wyodrębnione i zastosowane ponownie w innym miejscu. Dlatego też  niezwykle budujące jest to, że można teraz poznać te mające potencjał do ulepszenia miast inspirujące rozwiązania, w przystępnej  oprawie na dedykowanej platformie internetowej”, mówi Adele Bucella, kierowniczka działu projektów i programowania w sekretariacie URBACT w Paryżu.

Szukaj inspiracji

Wyszukiwarka umożliwia znalezienie informacji na podstawie wielu kryteriów: pięciu działów ogólnych (m.in. gospodarka, środowisko), kraju oraz wielkości miasta (<50 tys. 50-250 tys., >250 tys.). Dobre praktyki są również podzielone według bardziej szczegółowych tematów ważnych dla współczesnych miast, np.: rewitalizacji, ubóstwa, jakości powietrza, partycypacji, innowacji społecznych, ekonomii współdzielenia.

Z Polski zostały wybrane i opisane cztery dobre praktyki. Łódź dzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie rewitalizacji (więcej). Z Rzeszowa, który promuje się jako stolica innowacji zostały wybrane Punkty Obsługi Mieszkańców – miejsca, gdzie mieszkańcy mogą załatwić wiele podstawowych spraw, np. wymienić dowód osobisty lub zarejestrować pojazd (więcej). Dobrą praktyką z Poznania jest program zachęcający do pozostania w mieście po ukończeniu studiów poprzez możliwość wynajmu tanich mieszkań w dobrym standardzie (więcej). Ostatnim rozwiązaniem z Polski jest So Stay Hotel, pierwszy w kraju hotel odpowiedzialny społecznie (więcej), gdzie młode osoby znajdujące się w trudnej życiowej sytuacji mogą zdobywać w nim doświadczenie zawodowe.

Więcej dobrych praktyk znajdziesz na:
http://urbact.eu/good-practices[ezcol_2third]East Meets West_udi_konferencja_Krakow-min (1)[/ezcol_2third] [ezcol_1third_end]obywatel_rodzic_opm_obserwatorium_olga_zuchora-min
Czy da się być aktywnym mieszkańcem mając małe dziecko pod opieką?

[/ezcol_1third_end]

 

Możliwość komentowania została wyłączona.