OPM
3101.2017

Planowe oświecenie. Jaworzno ma Masterplan oświetlenia

  • OPM
  • Artykuł

Jaworzno, które promuje się hasłem ,,Jaworzno – źródło energii”, planuje lepiej zarządzać oświetleniem w mieście. Otrzymany projekt Masterplanu oświetlenia ma pełnić funkcję mapy drogowej rozwoju oświetlenia w mieście. Już niebawem Jaworzno nocą ma być nie tylko piękniejsze, ale i bezpieczniejsze.

Władze Jaworzna otrzymały projekt Masterplanu oświetlenia, który we współpracy z samorządem przygotowała działająca w regionie spółka energetyczna Tauron Dystrybucja. Z kolei wykonawcą zamówienia była warszawska firma Studio DL, która specjalizuje się w kreatywnym projektowaniu systemów oświetleniowych w skali miast. Dokument zawiera m.in. wytyczne dotyczące modernizacji i wdrażania nowego oświetlenia w strukturze miasta.

Celem opracowania dokumentu było nakreślenie koncepcji kształtującej nowe standardy i kierunki rozwoju oświetlenia miasta. Realizacja przyjętych założeń ma przyczynić się do uatrakcyjnienia Jaworzna oraz do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. W opinii autorów, dzięki podjętym działaniom, oświetlenie nada miastu wyjątkowego klimatu nocą, co tym samym zachęci do użytkowania miasta po nastaniu zmroku.

Oprócz oświetlenia jezdni i przestrzeni pieszych, ważne będzie odpowiednie oświetlenie detali miejskiej architektury. Najważniejsze obiekty będą iluminowane według przypisanego tzw. kodu barwnego, w ramach którego wyróżnione są trzy grupy: klasyka, historia i energia. Wśród korzyści realizacji Masterplanu wymienia się również potencjalne oszczędności, które mają być osiągnięte dzięki stosowaniu oświetlenia adekwatnego do potrzeb danego miejsca i przy jednoczesnym użyciu tanich w eksploatacji technologii.

,,Masterplan oświetlenia dla miasta Jaworzna” został opracowany na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji oświetlenia: ulic, parków, zieleni oraz iluminacji najważniejszych obiektów w Jaworznie. Ten liczący niemal 2 tys. stron dokument zawiera szczegółowe zalecenia dla projektantów oświetlenia. Wytyczne dotyczą wartości luminancji i natężenia światła, zakresu dozwolonych temperatur barwowych oraz uwarunkowań ekologicznych zapobiegających m.in. „zanieczyszczeniu nieba światłem”.

Oprócz tego w Masterplanie zostały określone zasady opracowania kolejnych dokumentacji projektowych. Jak zapowiadają władze Jaworzna, pierwszym krokiem na drodze realizacji Masterplanu ma być uporządkowanie struktury oświetlenia w całym mieście.

Masterplan_jaworzno

jaworzno_masterplan oświetlenia-min

Materiały Tauron Dystrybucja


like_obserwatorium_miasta-minBądź na bieżąco i polub nas na Facebooku


[ezcol_1third]światło w mieście_obserwatorium-min
ZIMA W MIEŚCIE (2): Światło

[/ezcol_1third][ezcol_1third]ted_najlepsze o mieście_opm_obserwatorium-min
Najbardziej inspirujące wystąpienia TEDx o mieście

[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]kalendarz_wydarzenia_konferencje_obserwatorium_promo-min
Kalendarz miejskich wydarzeń
[/ezcol_1third_end]

Możliwość komentowania została wyłączona.