OPM
3103.2020

Poradnik dla miast w czasach pandemii

  • OPM
  • Artykuł

Czas epidemii zmusił wszystkich do dostosowania się niemalże z dnia na dzień do nowej rzeczywistości, jaką wymusiła pandemia koronawirusa. Powstał portal, który integruje wiedzę dotyczącą podejmowanych działań.

Codzienne funkcjonowanie w stanie epidemii to olbrzymie wyzwanie dla władz i mieszkańców polskich miast. Związek Miast Polskich postanowił ułatwić wymianę doświadczeń i opracował internetowy „Poradnik dla Miast”.

Strona powstała bardzo szybko i pewne funkcjonalności mogą wydawać się jeszcze niedokończone. Warto jednak zajrzeć i zapoznać się z inicjatywą ZMP. Znaleźć tam można bowiem szereg wskazówek, praktycznych rozwiązań, rzetelnych informacji oraz narzędzi do wykorzystania i zastosowania w swoim mieście, środowisku, okolicy. Zebrane informacje są skierowane do szerokiego grona potencjalnych zainteresowanych, nie tylko władz samorządowych, ale i mogą być użyteczne dla przedsiębiorców, nauczycieli i mieszkańców.

Na stronie znajduje się kilka kategorii tematycznych, które ZMP określa jako swoisty spis treści:
▪️ Związek Miast Polskich dla Miast.
▪️ Program „Rozwój lokalny”

54 miasta, które biorą udział w Programie Rozwój Lokalny stanęły przed podwójnym wyzwaniem – kontynuują realizację projektu dla średnich i małych miast znajdujących się w trudniej sytuacji społeczno-gospodarczej i jednocześnie wprowadzają rozwiązania, które pomagają przetrwać ten trudny czas mieszkańcom. Strona zawiera odniesienia do wybranych inicjatyw samorządów w związku z pandemią.

▪️ Praca zdalna z uczniami i przedszkolakami

Na witrynie można znaleźć porady dotyczące organizacji e-zajęć, np. materiały dydaktyczne i programy ułatwiające prace zdalną.

▪️ Pomoc sąsiedzka / wolontariat

W tej kategorii można zapoznać się z informacjami skierowanymi bezpośrednio do potencjalnych wolontariuszy oraz władz samorządowych, które w niektórych miastach postanowiły wspomóc organizację sąsiedzkiej pomocy.

▪️ Firmy i organizacje pozarządowe a koronawirus

Tutaj ZMP zebrał narzędzia do pracy zdalnej, informacje o pakietach dla przedsiębiorców.

▪️ Wsparcie psychologiczne

Czas izolacji to duże wyzwanie dla naszego zdrowia psychicznego. Na szczęście są już działające programy, z których mogą skorzystać osoby w potrzebie.

▪️ Pomoc medyczna i prawna

Każdego dnia jesteśmy zalewani informacjami odnośnie koronawirusa. Niestety część informacji może wprowadzać w błąd. Na ZMP można znaleźć najświeższe informacje dotyczące pandemii i odniesienia do stron, co do których możemy być pewni jakości informacji.

▪️ Inicjatywy oddolne

ZMP postanowiło w ramach swojego poradnika zebrać również inicjatywy oddolne, które dotyczą funkcjonowania epidemiologicznej rzeczywistości.

▪️ Wielkanoc online

Ostatnia kategoria jest skierowana do wspólnot religijnych, przede wszystkim chrześcijańskich. Można w ramach niej znaleźć informacje o wytycznych Watykanu czy porady odnośnie sposobu transmisji mszy przez Internet.

Strona poradnika: bit.ly/PoradnikDlaMiast 


W ramach działań Obserwatorium Polityki Miejskiej pracujemy obecnie nad kompleksową analizą działań miast w związku z pandemią. Niebawem opublikujemy wyniki badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *