Już w lutym rusza kolejny nabór do projektu „Przestrzeń dla partycypacji”. Poprzez formularz on-line zgłaszać się mogą gminy z całej Polski. Organizatorzy już teraz zachęcają zainteresowanych do rejestracji na spotkania informacyjno-szkoleniowe.
Partycypacja obywatelska staje się w Polsce coraz częściej istotnym elementem życia społecznego. W ostatnich latach można zaobserwować proces poszukiwania nowych formuł dialogu społecznego. Widać to na przykładzie m.in. planowania, przy którym partycypacja jest narzucona ustawowo. Wymóg ten jest często realizowany jednak tylko pozornie, przy zastosowaniu nieatrakcyjnych i nieskutecznych metod prowadzenia konsultacji jak i informowania o nich. Tymczasem projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego zakłada zwiększenie aktywnego udziału mieszkańców w procesie planowania przestrzennego.
Samorządy, które chciałby się do tego przygotować, albo już teraz planują tworzyć opracowania planistyczne (studium, miejsce plany zagospodarowania przestrzennego, w tym miejscowe plany rewitalizacji) przy większym udziale mieszkańców mogą wziąć udział w projekcie „Przestrzeń dla partycypacji”. W ramach niego gminy mogą uzyskać wsparcie na etapie tworzenia założeń do projektów dokumentów planistycznych (przy aktywnym udziale mieszkańców) oraz na etapie konsultacji z mieszkańcami wstępnych projektów. „Przestrzeń dla partycypacji” jest skierowana do gmin z całej Polski (miejskich, wiejsko-miejskich i wiejskich).
Zainteresowane samorządy mogą wziąć udział w spotkaniach informacyjnych, które będą się składać z dwóch części. Podczas pierwszej – informacyjnej, uczestnicy będą mogli zapoznać się z procedurami dotyczącymi zgłoszeń oraz udziału w projekcie. Druga część ma mieć charakter szkoleniowy i jak informują organizatorzy dotyczyć będzie podstawowych zagadnień związanych ze stosowaniem metod partycypacyjnych w planowaniu przestrzennym.
Spotkania odbędą się:
Na spotkania można się zarejestrować przez wypełnienie do 26 stycznia formularza zgłoszeniowego: https://goo.gl/erWiQV.
Projekt realizuje Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” wspólnie z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Fundacją Napraw Sobie Miasto, Pracownią Zrównoważonego Rozwoju oraz Związkiem Miast Polskich.
Więcej o projekcie „Przestrzeń dla partycypacji” na stronie http://partycypacjaobywatelska.pl/przestrzen
Bądź na bieżąco i polub nas na Facebooku
[ezcol_1third]
Design. Od jajka do miejskiej przestrzeni
[/ezcol_1third][ezcol_1third]
Najbardziej inspirujące wystąpienia TEDx o mieście
[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]
Kalendarz miejskich wydarzeń [/ezcol_1third_end]