OPM
2205.2024

Rozwój miast w województwie świętokrzyskim. Zapraszamy na seminarium regionalne w Kielcach

  • OPMR
  • Artykuł

28 maja 2024 r. o godzinie 11:00 w Sali Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbędzie się seminarium „Hierarchia funkcjonalna miast w województwie świętokrzyskim jako punkt wyjścia do kształtowania polityk regionalnych i miejskich”.

Organizatorem spotkania jest Instytut Rozwoju Miast i Regionów w ramach Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a partnerami merytorycznymi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Związek Miast Polskich oraz Związek Województw RP.

Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem województwa świętokrzyskiego, będzie punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak skuteczniej odpowiadać na indywidualne potrzeby rozwojowe miast przy uwzględnieniu roli, jaką pełnią one w regionie.

hierarchia funkcjonalna miast w województwie świętokrzyskim - demografia

hierarchia funkcjonalna miast w województwie świętokrzyskim - nadwyżka centralnych usług

  • Charakterystyczna dla województwa świętokrzyskiego jest nie tylko najmniejsza w skali całego kraju przeciętna wielkość miasta, ale także obecność licznych miast karłowatych oraz rzadkie występowanie historycznie ukształtowanych, wielofunkcyjnych miast średnich.
  • W sieci miejskiej tego jednego z trzech najsłabiej zurbanizowanych polskich województw jak w żadnym innym regionie kraju uwidacznia się wpływ historycznych czynników wpływających na rozwój i regres miast w przestrzeni.
  • Trzy główne ośrodki – Starachowice, Skarżysko-Kamienna i Ostrowiec Świętokrzyski – uzyskały swoją rangę w XIX wieku w związku z procesem industrializacji, lecz od tego momentu znalazły się w centrum procesów deindustrializacji, co przyczyniło się do wyraźnego niedoboru usług rynkowych.


Więcej o tematyce seminarium przeczytać można w artykule opublikowanym na stronie Portalu Samorządowego.

***

REJESTRACJA NA SEMINARIUM:

https://forms.gle/8tRkRfG4RE33KjQaA

Seminarium „Hierarchia funkcjonalna miast w województwie świętokrzyskim jako punkt wyjścia do kształtowania polityk regionalnych i miejskich” odbędzie się 28 maja 2024 r. o godzinie 11:00 w Sali Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach (ul. Żeromskiego 12). W razie pytań prosimy o kontakt: kpiech@irmir.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *