OPM
2205.2019

Światowe Forum Miejskie 2022 odbędzie się w Katowicach

  • OPM
  • Artykuł

[ezcol_4fifth] Stolica województwa śląskiego zorganizuje jedną z największych konferencji pod egidą ONZ – XI edycję Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. Instytut Rozwoju Miast i Regionów wziął aktywny udział w opracowaniu merytorycznym aplikacji.

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum) zostało powołane przez ONZ do zbadania jednego z najważniejszych problemów współczesnego świata, czyli gwałtownej urbanizacji i jej wpływu na społeczeństwo, na miasta, gospodarkę, zmiany polityczne i klimatyczne. Na przestrzeni kilku lat forum zmieniło się w światową konferencję na temat miasta. Światowe Forum Miejskie organizowane jest przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (ONZ-Habitat). Polska jako kandydat na miejsce wydarzenia w 2022 roku zgłosiła Katowice.

Oficjalnie

O wyborze poinformowała podsekretarz generalna ONZ oraz dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich UN-HABITAT, Maimunah Mohd Sharif. – Pragnę wyrazić swoje uznanie i serdecznie pogratulować miastu Katowice, przyszłemu gospodarzowi XI edycji Światowego Forum Miejskiego – napisała w liście Maimunah Mohd Sharif.

Resort inwestycji i rozwoju szacuje, że na Forum przyjadą przedstawiciele ponad 100 krajów. Poprzednie dwie edycje Światowego Forum Miejskiego w Kuala Lumpur i Quito zgromadziły ponad 20 tys. uczestników w każdym z miast.

Podczas trwającego tydzień forum Polska chce promować tematy związane ze zrównoważonym rozwojem przestrzennym, polityką miejską, mieszkalnictwem oraz spójnością terytorialną miast i regionów. Ministerstwo przekonuje, że wydarzenie również ma być okazją do zaprezentowania polskich osiągnięć w zakresie rewitalizacji oraz dostępności mieszkań i przestrzeni publicznej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Skorzystać ma także lokalna gospodarka, szczególnie w zakresie turystyki biznesowej i nowych kontaktów z partnerami z całego świata.

katowice world urban forum kraków wuf 2022

Dlaczego Katowice?

Istotną zaletą Katowic jest zwarta i nowoczesna przestrzeń konferencyjno-ekspozycyjna w centrum miasta w bliskiej odległości od dworca kolejowego i autobusowego (około 1,5 km). Chodzi przede wszystkim o największe w Polsce centrum kongresowe wraz z Halą SPODEK i Strefą Kultury utworzoną na zrewitalizowanych terenach Kopalni Węgla Kamiennego Katowice oraz położony naprzeciw Kampus Uniwersytetu Śląskiego.

W dodatku stolica województwa śląskiego posiada bogate doświadczenie w organizacji różnorodnych konferencji i targów oraz imprez sportowych i kulturalnych – w tym o parametrach zbliżonych do Światowego Forum Urbanistycznego (pod względem liczby uczestniczących osób).

Katowice pokonały takie miasta, jak Dortmund, Petersburg, czy Mexico City, a we wcześniejszych polskich „eliminacjach” – Łódź, Poznań i Warszawę.

[/ezcol_4fifth] [ezcol_1fifth_end][/ezcol_1fifth_end]


raporty o stanie polskich miast-obserwatorium polityki miejskiej - grafika_salata-kochanowski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *