OPM
1503.2017

Tactical Urbanism – włoskie inspiracje

  • OPM
  • Artykuł

Ukazała się nowa publikacja prezentująca dobre przykłady tymczasowych rozwiązań w zagospodarowaniu przestrzeni. 

Park(ing) Day, ogrodnicza partyzantka, Żywa Ulica. Co je łączy? Dotyczą działań, które są tymczasowe, nisko kosztowe, mają oddolny charakter i dotyczą małego fragmentu miasta – kawałka ulicy lub niezagospodarowanego placu.

W języku angielskim tego typu działania (w dosłownym tłumaczeniu) określane są mianem taktycznej urbanistyki – ,,tactical urbanism”. Termin nie jest przypadkowy. Taktyczne podejście pozwala na uatrakcyjnienie otaczającej przestrzeni niewielkimi nakładami finansowymi poprzez tworzenie prototypów rozwiązań. Inicjatywy podejmowane w tym duchu dostarczają większych możliwości niż w przypadku klasycznych (trwałych) inwestycji miejskich. Tymczasowe rozwiązania można bowiem próbować, modyfikować i adaptować do nowych warunków.

Wachlarz rozwiązań tymczasowych z każdym rokiem wzbogacany jest o kolejne przykłady. Do najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw zaliczany jest Park(ing) Day, który z czasem przerodził się w parklet, czyli miniaturową przestrzeń dla pieszych i rowerzystów, oraz program Pavement to Parks, dzięki któremu nowojorski Broadway przemienił się w przestrzeń dedykowaną pieszym. Do rozwiązań tymczasowych mogli już przekonać m.in. mieszkańcy San Francisco, Bogoty, Rio de Janeiro, Sydney, Mediolanu, a Polsce np. Łodzi i Katowic.

Przykłady projektów tymczasowych są cykliczne zbierane w kolejnych edycjach publikacji Tactical Urbanism. W tym tygodniu został opublikowany kolejny zbiór dobrych przykładów, tym razem zrealizowanych we Włoszech. Wśród nich znajdują się projekty uatrakcyjniające nie zagospodarowane skwerki, tworzące place zabaw oraz projekty przekształcające tymczasowo ulice (wraz z jednią) w atrakcyjne przestrzenie publiczne.


like_obserwatorium_miasta-minBądź na bieżąco i polub nas na Facebooku


[ezcol_1third]zieleń_w_miastach_ile_jest_warta-min
Drzewa. Zielony kapitał miast. Ile są warte?

[/ezcol_1third][ezcol_1third]konkurs_miib_rewitalizacja_opm-min
Konkurs o nagrodę Ministra za osiągnięcia w dziedzinie rewitalizacji

[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]kalendarz_wydarzenia_konferencje_obserwatorium_promo-min
Kalendarz miejskich wydarzeń
[/ezcol_1third_end]

Możliwość komentowania została wyłączona.