Zima w pełni. Za nami wyjątkowo mroźny weekend i w najbliższym czasie możemy się spodziewać jeszcze wielu dni z minusową temperaturą. Czy zima może być przyjemniejsza? Coraz więcej miast postanawia w planowaniu stosować zasady zgodne z winter design. Ostatnio dołączyło do nich kanadyjskie Edmonton.
W Edmonton, mieście położonym w zachodniej części Kanady średnia temperatura zimą wynosi -10 °C, a ubiegłoroczny rekord to -25°C. Do tego dochodzą oczywiście krótkie i szare dni. Zimno i ciemno – mało osób lubi takie warunki na co dzień. Czy można jednak coś z tym zrobić?
Tamtejsze władze stwierdziły, że tak. Bynajmniej nie chodzi tutaj jednak o wspieranie efektu cieplarnianego (jakby niektórzy mogli się spodziewać). Postanowiono, że dzięki zmianom w przestrzeni miejskiej zima może być mniej odczuwalna. W tym celu przyjęto dokument Winter Design Guidelines. Transforming Edmonton into a Great Winter City.
Budynki
Wysokie budynki są barierą dla wiatru, przez co chłodne powiewy z większą intensywnością występują u ich stóp – czyli akurat na poziomie chodnika. Aby temu zaradzić rekomenduje się, aby budynki były wyposażone w balkony, a wyższe obiekty miały kaskadowy układ. Kolejnym aspektem ważnym przy projektowaniu obiektów jest nasłonecznienie. Budynki powinny nie tylko zapewniać odpowiedni poziom nasłonecznienia osobom wewnątrz, ale obiekt poprzez lokalizację, wysokość i kształt w jak najmniejszym stopniu powinien ograniczać ilość słońca w swoim otoczeniu. Szczególną uwagą powinny być objęte przestrzenie publiczne.
Przestrzenie publiczne
Zimą przemieszczanie się po mieście często jest utrudnione lub mniej komfortowe. Śnieg i niskie temperatury zmniejszają chęć do pieszych podróży. Aby było inaczej, rekomenduje się odśnieżanie chodników i dróg rowerowych, tworzenie buforów pomiędzy jezdnią a chodnikiem w celu ochrony pieszych przed ochlapywaniem – szczególną uwagą powinny być objęte okolice przystanków komunikacji miejskiej. Ważnym elementem jest również oświetlenie. Przestrzeń publiczna, która jest słabo doświetlona, np. zlokalizowana jest w miejscu, które znajduje się cieniu wyższych obiektów, jest mniej atrakcyjna dla mieszkańców, a tym samym – w dużej mierze – bezużyteczna. Dlatego m.in. ławki powinny być lokalizowane w miejscach nasłonecznionych oraz zapewniających schronienie przed wiatrem. Z kolei oświetlenie sztuczne powinno być lokalizowane niżej i skupione na oświetlaniu ulic.
Przyjemniej
Mniejsza ilość światła skłania wiele miast do działań, których celem jest poprawa komfortu psychicznego mieszkańców podczas zimy. Jednym z podstawowych kroków jest wprowadzanie tymczasowych i bardziej kreatywnych form oświetlenia, które uprzyjemniają spacery po zmroku. Obecnie można je zauważyć już nie tylko na głównych ulicach w centrach miast, ale i coraz częściej w parkach oraz na obrzeżach miast na głównych trasach dojazdowych.
Inne działanie dotyczy kolorystyki budynków. W Edmonton rekomendowane jest stosowanie na elewacjach budynków ciepłych kolorów. Działanie to nie ma mieć jednak charakteru zjawiska, które w Polsce w ostatnich latach znalazło się w ogniu krytyki. Chodzi bowiem o przemyślane stosowanie kolorów w przestrzeni przy jednoczesnym rozumieniu miejsca i kontekstu.
Przyjęte rekomendacje są powiązane z innym miejskim dokumentem – Winter Design Policy, w którym władze wyznaczyły pięć kluczowych zasad, tj.:
– planowanie i projektowanie zmniejszające prędkość wiatru;
– zwiększanie ilości nasłonecznionych powierzchni dzięki właściwemu planowaniu i projektowaniu obiektów;
– stosowanie kolorów w celu ożywienia miejskiego krajobrazu;
– tworzenie atrakcyjnych przestrzeni przy użyciu kreatywnych sposobów oświetlenia;
– zapewnienie infrastruktury wspierającej zimowe życie i aktywności.
Lokalne władze mają nadzieję, że idea nowej polityki (Winter Design Policy) znajdzie uznanie wśród inwestorów, dzięki czemu, gdy temperatura spadnie poniżej zera, życie w mieście będzie przyjemniejsze. Zasady umieszczone w podręczniku mają obecnie jedynie charakter rekomendacji. Jednak szacuje się, że sukcesywne wprowadzanie przyjętych założeń pozwoli zwiększyć ilość dni, w których temperatura sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz o 30%.
Miejskie dokumenty: