OPM
0911.2018

Katowice kandydatem do organizacji Światowego Forum Miejskiego ONZ

  • OPM
  • Artykuł

[ezcol_3quarter]W tym tygodniu rząd ogłosił, że chce ubiegać się o organizację XI Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. Jest to konferencja organizowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Polskim kandydatem wybrano Katowice.

Światowe Forum Urbanistyczne (World Urban Forum) zostało powołane przez ONZ do zbadania jednego z najważniejszych problemów współczesnego świata, czyli gwałtownej urbanizacji i jej wpływu na społeczeństwo, na miasta, gospodarkę, zmiany polityczne i klimatyczne. Na przestrzeni kilku lat forum zmieniło się w światową konferencję na temat miasta. Światowe Forum Miejskie organizowane jest przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich ( ONZ-Habitat). Polska będzie się starać o organizację XI Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku. Termin zgłaszania miast – kandydatur upływa 15 stycznia 2019 roku, a w kwietniu 2019 roku ONZ ogłosi, kto zostanie organizatorem.

– Rząd zdecydował, że miastem, które przedstawimy, jako polską kandydaturę do organizacji tej prestiżowej międzynarodowej konferencji będą Katowice – oznajmił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że miasto to dysponuje największym w Polsce centrum kongresowo-wystawienniczym, dzięki czemu wszystkie wydarzenia forum będą mogły się odbywać w jednym miejscu. Miasto to – jak zaznaczył – ma też ciekawe rozwiązania rewitalizacyjne doskonale pokazujące jak przestrzeń industrialna może być zaadaptowana na cele kulturalne i biznesowe. Resort inwestycji i rozwoju szacuje, że na forum przyjadą przedstawiciele ponad 100 krajów. Poprzednie dwie edycje Światowego Forum Miejskiego w Kuala Lumpur i Quito zgromadziły ponad 20 tys. uczestników w każdym z miast.

Podczas trwającego tydzień forum Polska chce promować tematy związane ze zrównoważonym rozwojem przestrzennym, polityką miejską, mieszkalnictwem oraz spójnością terytorialną miast i regionów. Ministerstwo przekonuje, że wydarzenie również ma być okazją do zaprezentowania polskich osiągnięć w zakresie rewitalizacji oraz dostępności mieszkań i przestrzeni publicznej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Skorzystać ma także lokalna gospodarka, szczególnie w zakresie turystyki biznesowej i nowych kontaktów z partnerami z całego świata.

Dlaczego Katowice?

Ministerstwo brało pod uwagę cztery polskie miasta jako potencjalnego gospodarza World Urban Forum: Warszawę, Katowice, Poznań i Łódź. Spośród analizowanych miast, w ocenie ekspertów z Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, zdecydowanie najlepszymi warunkami dla organizacji World Urban Forum cechowały się Katowice oraz Warszawa. Ostatecznie Rada Ministrów zdecydowała, że Polskę będzie reprezentować stolica województwa śląskiego, która w pełni spełnia wszystkie wymogi progowe dotyczące dostępności i pojemności sal konferencyjnych oraz zaplecza biurowego i ekspozycyjnego dla potrzeb organizacji World Urban Forum.

Istotną zaletą Katowic jest zwarta i nowoczesna przestrzeń konferencyjno-ekspozycyjna w centrum miasta w bliskiej odległości od dworca kolejowego i autobusowego (około 1,5 km). Chodzi przede wszystkim o największe w Polsce centrum kongresowe wraz z Halą SPODEK i Strefą Kultury utworzoną na zrewitalizowanych terenach Kopalni Węgla Kamiennego Katowice oraz położony naprzeciw Kampus Uniwersytetu Śląskiego.

W dodatku stolica województwa śląskiego posiada bogate doświadczenie w organizacji różnorodnych konferencji i targów oraz imprez sportowych i kulturalnych – w tym o parametrach zbliżonych do Światowego Forum Urbanistycznego (pod względem liczby uczestniczących osób). Najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem organizowanym w Katowicach jest, odbywający się cyklicznie od 2009 roku, Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress). Kongres, którego tematyka obejmuje najbardziej istotne kwestie rozwoju gospodarczego i społecznego Europy, w krótkim czasie stał się jedną z największych imprez biznesowych w Europie Centralnej. Z każdą kolejną edycją wzrasta skala tego wydarzenia. X edycja EKG zgromadziła 11,5 tys. uczestników. Katowice posiadają także doświadczenie w realizacji wydarzeń odbywających się pod szyldem Organizacji Narodów Zjednoczonych. W dniach 3 do 14 grudnia 2018 roku miasto będzie gospodarzem Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP 24).

katowice world urban forum kraków wuf 2022

Wszystkie analizowane miasta cechują się korzystnym położeniem transportowym i dobrą dostępnością komunikacyjną w zakresie transportu drogowego i kolejowego. Usytuowane są na przebiegu dróg szybkiego ruchu oraz linii kolejowych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Jednakże na ich niekorzyść działało niepełne spełnienie minimalnych wymagań WUF w zakresie zaplecza kongresowo-wystawienniczego. Istotnym problemem okazał się niedobór typowych sal konferencyjnych dostosowanych do celów organizacji ceremonii otwarcia i zamknięcia forum oraz głównych sesji kongresu. Tym co najbardziej różnicuje analizowane miasta pod kątem możliwości organizacji Światowego Forum Urbanistycznego jest ich potencjał w zakresie dostępności lotniczej. Katowice mogą być obsługiwane przez dwa lotniska: Katowice-Pyrzowice oraz Kraków-Balice – będącymi odpowiednio czwartym i drugim portem lotniczym w Polsce pod względem liczby pasażerów. [/ezcol_3quarter] [ezcol_1quarter_end]

pracownik_instytu-ekspert polityka miejska

 

 

wydarzenia

 

 

 

partycypacja w planowaniu przestrzennym
Jak prowadzić partycypację społeczną w planowaniu przestrzennym?
Nowy podręcznik

 

 

 

Raport o stanie polskich miast_Zarządzanie i współpraca w miejskich obszarach funkcjonalnych_obserwatorium
Raport o stanie polskich miast.
Zarządzanie i współpraca w miejskich obszarach funkcjonalnych

[/ezcol_1quarter_end]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *