Spotkanie kierujemy w szczególności do przedstawicieli samorządów i władz centralnych, włodarzy miast, osób zainteresowanych tematyką rozwoju mieszkalnictwa w Polsce. Zachęcamy do rejestracji, zapoznania się z agendą i dołączenia do wydarzenia na Facebooku.
REJESTRACJA:
https://forms.gle/LjpFkFdVVNUG92ax9
REJESTRACJA ZAMKNIĘTA ZE WZGLĘDU NA WYCZERPANIE LIMITU MIEJSC
AGENDA SPOTKANIA:
10:00–10:10 – Otwarcie spotkania
10:10–10:30 – Wystąpienie wprowadzające
Karol Janas, Kierownik Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR
Kamil Nowak, Kierownik Zakładu Mieszkalnictwa IRMiR
10:30–11:50 – Panel I: Kształtowanie kompleksowych obszarów mieszkaniowych – jakie lekcje płyną z dotychczasowych doświadczeń miast?
Janusz Chwierut, Prezydent Miasta Oświęcimia
Robert Maciaszek, Burmistrz Miasta Chrzanowa
Anna Stasiak, Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu
Roman Szełemej, Prezydent Miasta Wałbrzycha
Moderacja: Karol Janas, Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR
11:50–12:20 – Przerwa kawowa
12:20–13:40 – Panel II: Zintegrowane planowanie rozwoju miast – jak zwiększyć podaż gruntów mieszkaniowych, zachowując dobrą urbanistykę?
Edyta Damaszel-Turek, Dyrektor Biura Rozwoju Gdańska
Michał Leszczyński, Polski Związek Firm Deweloperskich
Michał Lorbiecki, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Tychów
Daniel Piotrowski, Członek Zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich
Moderacja: Łukasz Pancewicz, A2P2 architecture & planning
13:40–15:00 – Panel III: Redefiniowanie polityki mieszkaniowej w miastach – ewolucja, rewolucja czy chwilowy trend?
Adam Czerniak, Zastępca Prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości
Piotr Murawski, Zastępca Burmistrza Miasta Chełmna
Alina Muzioł-Węcławowicz, Instytut Rozwoju Miast i Regionów
Mateusz Piegza, Fundacja Habitat for Humanity
Moderacja: Kamil Nowak, Zakład Mieszkalnictwa IRMiR
15:00– Lunch
***
W Polsce coraz mocniej odczuwalne jest napięcie związane z trudnościami z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych. Potrzebujemy narzędzi, które umożliwiłyby wzrost podaży mieszkań – ale nie ich ogólnej liczby i nie w dowolnym miejscu – dostępnych cenowo, dostosowanych do potrzeb obywateli i lokalnych uwarunkowań. Tak postawionego celu nie da się zrealizować bez zaangażowania sektora publicznego i pozostawiając go wyłącznie w gestii podmiotów prywatnych. Tylko tak miasta mogą dalej rozwijać się w sposób zrównoważony i efektywny – nie rozlewając się na rozległe obszary, tworząc struktury wysoce nieefektywne energetycznie i ekonomicznie, ale także społecznie.
W naszym raporcie „Specjalne strefy mieszkaniowe. Rola miast w kształtowaniu kompleksowych obszarów mieszkaniowych” zmierzyliśmy się ze zidentyfikowanymi paradoksami dotyczącymi sytuacji mieszkaniowej polskich miast i przedstawiliśmy koncepcję nowego instrumentu służącego tworzeniu kompleksowych przedsięwzięć urbanistycznych w sposób skoordynowany. Podczas seminarium porozmawiamy o tym, czym mogłyby być specjalne strefy mieszkaniowe i jakie przyniosłyby korzyści, jakie są kolejne etapy ich tworzenia, a także jakie nowe uprawnienia zyskałyby gminy po ich wprowadzeniu. Wraz z przedstawicielami samorządów i ekspertami ds. mieszkalnictwa omówimy zawarte w raporcie wnioski i rekomendacje, zestawiając je z dotychczasowymi doświadczeniami polskich miast.
***
LOKALIZACJA I DOJAZD:
Muzeum Historii Polski znajduje się na terenie Cytadeli Warszawskiej, w dzielnicy Żoliborz w Warszawie, ul. Gwardii 1. W związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej i odbywających się na terenie Cytadeli Warszawskiej spotkaniach nie ma możliwości skorzystania z podziemnego parkingu. Zachęcamy do korzystania z pobliskich miejskich parkingów naziemnych. Więcej informacji o lokalizacji i możliwościach dojazdu komunikacją miejską znaleźć można na stronie internetowej.
***
Patronem medialnym wydarzenia jest magazyn Architektura i Biznes.
***
Specjalne strefy mieszkaniowe – broszura informacyjna [PDF]
Dodaj komentarz