W Krakowie odbędzie się Global Clean Air Summit. Na jednej z największych na świecie konferencji dotyczących problematyki zanieczyszczonego powietrza wystąpią m.in. eksperci ONZ, Komisji Europejskiej, organizacji pozarządowych i naukowcy z europejskich uczelni.
Global Clean Air Summit odbędzie się 27 listopada w Krakowie. Wydarzenie zostało podzielone na cztery bloki tematyczne: biznes, zdrowie, polityka, technologia. Ciekawym wątkiem, jaki ma zostać poruszony podczas wydarzenia, jest zaangażowanie sektora prywatnego w walkę ze smogiem. W ramach jednej z dyskusji na ten temat, paneliści wspólnie będą rozmawiać o problemach i wyzwaniach, jakie stawia smog przed biznesem oraz jak włączać sektor prywatny do walki o czyste powietrze.
O skutkach zdrowotnych zanieczyszczeń powietrza będą opowiadać naukowcy z czołowych ośrodków naukowych z Europy: dr Francesco Forastiere z rzymskiego SSR Lazio, prof. Jordi Sunyer Deu z Barcelona Institute for Global Health, dr Isabella Annesi-Maesano z Uniwersytetu w Sorbonie, Ole Raaschou-Nielsen z kopenhaskiego Instytutu Badań nad Rakiem. Oprócz tego omawiany będzie problem, jakim jest rozpowszechnianie wiedzy o skutkach zdrowotnych zanieczyszczeń.
W trakcie wydarzenia zostaną poruszone również aspekty technologiczne walki z zanieczyszczeniami powietrza. Uczestnicy konferencji będą mogli posłuchać m.in. o modelowaniu jakości powietrza na obszarze Małopolski, Czech, Słowacji, Śląska.
W bloku ,,polityka” rozmowy mają dotyczyć działań w zakresie ochrony powietrza na poziomie lokalnym jak i ogólnokrajowych, o czym dyskutować będzie: Jadwiga Emilewicz z Ministerstwa Rozwoju, François Wakenhut z Komisji Europejskiej, Janusz Kahl , konsul honorowy Danii, Szwecji, Finlandii i Islandii.
Wydarzenie zakończy finał Smogathonu, na który przyjadą pomysłodawcy rozwiązań antysmogowych z całego świata.
Konferencja jest darmowa. Wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja (link).
Szczegóły dotyczące Global Clean Air Summit znajdują się na stronie: https://www.globalcleanairsummit.com/pl/
[ezcol_2third]
Pobierz
Niskoemisyjność i efektywność energetyczna.
Raport o stanie polskich miast
Redakcja: Iwona Rackiewicz
Autorzy: Agnieszka Bartocha, Iwona Rackiewicz
[/ezcol_2third] [ezcol_1third_end]
[/ezcol_1third_end]