Czy akcje sadzenia drzew pomagają umocnić relację między sąsiadami? - Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR
OPM
2702.2018

Czy akcje sadzenia drzew pomagają umocnić relację między sąsiadami?

  • OPM
  • Artykuł

Akcje sadzenia drzew wydają się dobrym pomysłem na integrację sąsiadów z danej dzielnicy. Czy jest tak, aby na pewno?

Wiele badań dotyczy korzyści, jakie dają drzewa. Rzadziej jednak poświęca się uwagę, czy aktywny udział mieszkańców miast w działaniach związanych z sadzeniem i utrzymaniem zieleni może być korzystny dla tamtejszych społeczności. W najnowszym numerze czasopisma naukowego ,,Cities” badacze przyjrzeli się temu zagadnieniu na podstawie analizy programów sadzenia drzew w czterech amerykańskich miastach: Atlancie, Detroit, Indianapolis i Filadelfii.

Badawcze wskazują, że zieleń może mieć dużą wartość. Dzięki jej obecności mieszkańcy bardziej dbają o okolicę i są bardziej do niej przywiązani, co pomaga wzmacniać więzi społeczne. To z kolei wpływa pozytywnie na zaangażowanie obywatelskie, np. uczestnictwo w działaniach sąsiedzkich, wolontariacie i akcjach politycznych.

Według badań akcje sadzenia drzew mają wpływać przede wszystkim na skłonność do podejmowania innych wspólnych działań. Wyniki sugerują również, że sadzenie drzew, a następnie troska o nie stwarzają sąsiadom możliwość spotkania się i rozwinięcia silniejszych więzi. Nie wydają się one jednak wystarczająco silne, aby pomóc sąsiadom w budowaniu wspólnych wartości lub wzajemnego zaufania.

Badacze zaznaczają jednak, że samo przeprowadzenie akcji sadzenia drzew to za mało, aby wzmocnić relacje między mieszkańcami. Dlatego rekomendują np. tworzenie programów w sposób strategiczny i kompleksowy. Jak przekonują, długoterminowa opieka mieszkańców nad drzewami może bowiem wzmocnić efekty społeczne.

Link do artykułu

S. Lea Watkins, J. Vogt, S. Mincey i inni – Does collaborative tree planting between nonprofits and neighborhood groups improve neighborhood community capacity?


czasopisma_naukowe_miasto-o mieście_obserwatorium (1)
Czasopisma naukowe o miastach. Co czytać?