OPM
2701.2017

Kraków. Lepsze powietrze i ulice przyjaźniejsze mieszkańcom

  • OPM
  • Artykuł

„Atlas pokrycia terenu i przewietrzania Krakowa”, projekt zmian w komunikacji w Krakowie oraz małopolska uchwała antysmogowa – co je łączy? Już niebawem mieszkańcy Krakowa będą mogli się cieszyć lepszym powietrzem.  

Jak  oddycha Kraków?

Jednym z produktów unijnego programu MONIT-AIR jest zaprezentowany w tym tygodniu „Atlas pokrycia terenu i przewietrzania Krakowa”. Dzięki danym zebranych w ramach projektu udało się stworzyć atlas, na który składa się 6 map: pokrycie i szorstkość, przewietrzanie i zieleń, roślinność rzeczywista, waloryzacja, warunki anemologiczne oraz dyspersja zanieczyszczeń. Mapy te dostępne są wersji papierowej jak i cyfrowej – na stronie miejskiego portalu obserwatorium.um.krakow.pl. Zebrane informacje pozwoliły określić, jak kształtują się warunki wentylacyjne na terenie Krakowa oraz jak rozprzestrzeniają się zanieczyszczenia powietrza. Jak przekonują urzędnicy oraz autorzy, atlas będzie pomocny w kształtowaniu polityki planistycznej.

Projekt został zrealizowany przez Gminę Miejską Kraków w partnerstwie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym.

http://obserwatorium.um.krakow.pl/

obserwatorium.um.krakow.pl

Trzy kolory

Z kolei urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przedstawili wstępny projekt nowej organizacji ruchu w Krakowie. Według zaproponowanych zmian, miasto w obrębie drugiej obwodnicy Krakowa zostanie podzielone na trzy strefy: złotą, srebrną i zieloną.

Strefa złota i srebrna znajduje się na terenie Starego Miasta. Samochody mieszkańców oraz dostawców będą mogły poruszać po strefie złotej, obejmującej kluczowe trakty piesze (m.in. Rynek, Grodzka, Floriańska), od godz. 22.00 do 10.00. Na pozostałych ulicach Starego Miasta ruch pojazdów dostawczych będzie dopuszczony od godz. 18.00 do 12.00. Pozwolenie na wjazd będzie tylko dla mieszkańców, służb, taxi oraz gości hotelowych.

W ostatniej strefie – zielonej, na wielu ulicach, które obecnie są dwukierunkowe, zostanie wprowadzony dla samochodów ruch jednokierunkowy. Celem zmian jest usprawnienie ruchu w mieście, zwiększenie udziału podróży komunikacją miejską oraz poprawa jakości i funkcjonalności przestrzeni, z których korzystają piesi. Równocześnie urzędnicy zapowiadają zwiększenie częstotliwości kursowania komunikacji publicznej.

http://krakow.pl

http://krakow.pl

Cały region walczy ze smogiem

Dopełnieniem tych działań jest uchwała antysmogowa dla całej Małopolski, którą w tym tygodniu przyjęli radni sejmiku województwa. Na efekty uchwały nie będzie trzeba długo czekać. Zmiany będą wprowadzane etapowo. Od połowy roku będzie obowiązywać zakaz spalania w piecach mułów oraz flotów węglowych. Ponadto nie będzie można już montować kotłów i kominków, które w nie będą spełniały przyjętych norm. Z kolei do stycznia 2023 roku wszystkie stare piece będą musiały zostać wymienione. Jednak dla pieców klasy 3 i 4 przewidziano okres przejściowy, który będzie się kończył w 2026 roku. Małopolska uchwała jest pierwszym przykładem w Polsce przyjęcia antysmogowych regulacji na poziomie całego województwa.

Foto: Flickr/Fabrizio Sciami


like_obserwatorium_miasta-minBądź na bieżąco i polub nas na Facebooku


Dowiedz się więcej o polityce miejskiej.
Zobacz jak polskie miasta radzą sobie w zakresie:

Rozwoju gospodarczego  

 Niskoemisyjności i efektywności energetycznej  

 Zarządzania i współpracy w miejskich obszarach funkcjonalnych  

Możliwość komentowania została wyłączona.