OPM
0208.2017

Praktycy o partycypacji

  • OPM
  • Artykuł

O skutecznych metodach, trudnościach i o wartościach, jakie powinny towarzyszyć partycypacji, w czerwcu po raz czwarty, rozmawiali praktycy partycypacji: społecznicy, urzędnicy oraz inni zainteresowani włączeniem mieszkańców w procesy podejmowania decyzji. Dostępne są już materiały z IV Forum Praktyków Partycypacji.

Komitet Rewitalizacyjny – składnik przepisu na udaną rewitalizację

Obecnie właściwie na każdym etapie planowania i realizacji programów rewitalizacji konieczne jest angażowanie mieszkańców. Dlatego władze lokalne muszą zastanowić się jak zaangażować i włączyć mieszkańców w proces zmian, m.in w ramach Komitetu Rewitalizacji. Jak wyznaczyć jego skład i określić zasady jego działania, aby stał się realnym narzędziem partycypacji obywatelskiej w procesie rewitalizacji?

,,Żywa Ulica” – prototypownie urbanistyczne

Czy znalezienie kompromisu między potrzebami pieszych, rowerzystów i kierowców jest możliwe? Projekt „Żywa Ulica” pokazuje, że warto próbować. W tym celu w kilku miastach w Polsce na wybranych ulicach protytypowano, czyli tymczasowo zagospodarowywano przestrzeń, by była bardziej przyjazna wszystkich jej użytkownikom.

Przynęta – jak zachęcić ludzi do udziału w konsultacjach społecznych?

Jest zgoda na zrobienie konsultacji. Władze szczerze chcą wysłuchać mieszkańców. Jest również pomysł na ciekawe warsztaty z mieszkańcami. Organizujemy konsultacje i przychodzi pięć osób z kilkunastu tysięcy. Wtedy pojawia się pytanie – co zrobić, aby zachęcić ludzi do udziału  w konsultacjach społecznych?

Kalejdoskop: przestrzeń publiczna

Kalejdoskop, czyli miks tematyczno-inspiracyjny dotyczący m.in. budżetów partycypacyjnych, przestrzeni publicznej i rewitalizacji.

Miejsca aktywności lokalnej – przyszłość sąsiedzkiej partycypacji

Miejsca aktywności lokalnej – miejsca wspierają także lokalne pomysły i działania społeczne mieszkańców. Ideę MAL-u najpełniej realizują domy sąsiedzkie, których głównym celem jest wspieranie działań lokalnych i integracja sąsiedzka. Warszawskie urzędniczki dzielą się swoją wiedzą dotyczącą tworzenia i prowadzenia stołecznych miejsc aktywności lokalnej (MAL-i).

Ogród w skali miasta. Jak urząd miasta może wspierać ogrodnictwo miejskie?

Ogrodnictwo miejskie jest trendem coraz chętniej podejmowanym przez miasta. W Polsce inicjatorami często są grupy nieformalne. Dlatego uczestnicy warsztatów wspólnie zastanawiają się m.in. nad tym, jak urzędy mogą wspierać zakładanie ogrodów przez mieszkańców.

Partycypacyjne FAQ

Oprócz tego dostępne są również krótkie porady, które są odpowiedzią na pytania:

[ezcol_1third]Jak zniechęcić obywateli do partycypacji?[/ezcol_1third] [ezcol_1third] Jak uwolnić energię obywateli?[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end] Jak zachęcić samorządowców do współpracy?[/ezcol_1third_end]

[ezcol_1third][/ezcol_1third] [ezcol_1third]

[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]

[/ezcol_1third_end]



[ezcol_1third]srednie_miasta_mir-min
Nie tylko duże miasta. Rusza nabór w ramach „Pakietu dla miast średnich” [/ezcol_1third] [ezcol_1third]esk_opm_europejska_stolica_kultury-min
Efekt ESK. Jak konkurs na Europejską Stolicę Kultury 2016 zmienił polskie miasta?

[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]urbact_dobre_praktyki_opm-minDobre praktyki URBACT. Inspirujące rozwiązania dla ulepszania miast [/ezcol_1third_end]

 

Możliwość komentowania została wyłączona.